Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2014 – z/s Mežacīruļi 2

Par starptautiskā konkursa «Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2014» uzvarētāju Latvijā kļuvusi Jelgavas novada zemnieku saimniecība «Mežacīruļi», kurā saimnieko Juris un Vija Cīruļi, «Ziņām» apstiprināja Pasaules Dabas fonda pārstāve Dārta Treija.

«Mežacīruļi» pārstāvēs Latviju reģionālā līmenī, sacenšoties ar astoņiem citu Baltijas jūras reģiona valstu finālistiem. Viņi pretendēs uz titulu «Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2014» un naudas balvu 10 000 eiro. Reģionālais uzvarētājs tiks nosaukts 23. septembrī konferences «Zaļāka lauksaimniecība zilākai Baltijas jūrai» laikā Polijā.

Konkurss, kas Baltijas jūras reģiona valstīs tiek organizēts jau piekto reizi, izceļ labas un Baltijas jūrai draudzīgas lauksaimniecības prakses piemērus, kas samazina jūras eitrofikāciju jeb aizaugšanu. Pasaules Dabas fonda speciālisti vērtē, ka Baltijas jūra vēl joprojām ir viena no piesārņotākajām pasaulē.

Eitrofikācija jeb pārmērīga ūdensaugu savairošanās tiek uzskatīta par nozīmīgāko Baltijas jūras ekoloģisko problēmu. Jūras stāvokli būtiski var uzlabot reģiona lauksaimnieki – tāpēc Pasaules Dabas fonds kopā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru ik gadu meklē, izceļ un apbalvo kādu saimniecību, kas vides labā darījusi īpaši daudz un var kļūt par paraugu citiem reģiona lauksaimniekiem.

Saimniecībā  «Mežacīruļi» izvēlēts daudznozaru ražošanas princips, ražojot pienu, audzējot kviešus, rapšus, zālājus, pupas un kukurūzu. Izmantojot ārvalstu pieredzi, lauksaimniecības uzņēmums paplašināts ar enerģijas ražošanas posmu – biogāzi, elektrību un siltumu. Tālāk siltuma izmantošanai ierīkots siltumnīcu komplekss. Saimniecībā izveidota arī pirmā mitrzeme – demonstrējumu objekts Latvijā. Tā veidota, lai samazinātu augu barības vielu noteces radīto piesārņojumu un attīrītu lietus notekūdeņus. Šī ir pirmā mitrzeme, kurā tiek veikti mērījumi, lai demonstrētu mitrzemju efektivitāti. To veidojot, tiek izmantotas dabiskā mitrāja īpašības filtrēt un akumulēt ūdeni, noārdīt organiskos savienojumus, uzņemt biogēnos elementus un pārveidot tos biomasā.

Zemnieku saimniecība dibināta 1992. gadā un, sākot darbību, bija 7,2 hektārus liela, ar trīs govīm, 20 aitām un sešām sivēnmātēm. Tagad «Mežacīruļus» raksturo 700 hektāru zemes, 300 slaucamās govis, biogāzes ražotne, koģenerācijas stacija un siltumnīcu komplekss, kurā tiek audzēti salāti un garšaugi.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

apaļtārps

Nebūtu šitie elektrības ražotāji no kukurūzas ZZS partijā , nekādas balvas nebūtu.

pirms 5 gadiem, 2014.06.21 16:00

Citas ziņas