Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbe: šogad cenu pieaugums nav gaidāms tikai cukuram, rīsiem un kakao 1

Pasaulē šogad turpināsies cenu pieaugums pārtikas produktiem – cenu pieaugums nav gaidāms tikai cukuram, rīsiem un kakao, otrdien žurnālistiem teica Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Inguna Gulbe.

Viņa norādīja, ka pārtikas cenu pieauguma iemesls ir pasaules globālās importa kopējās vērtības palielinājums. «Jau kādu laiku runājam par pārtikas cenu kāpumu, un tam iemesls ir pasaules globālā importa kopvērtības palielinājums – visu laiku pasaulē palielinās tirdzniecība, imports ar katru gadu paliek lielāks, jo lielās valstis pērk vairāk, un tā ražošana neiet līdzi patēriņam,» klāstīja Gulbe un piebilda, ka šogad tiek prognozēts globālā importa pieaugums 21% apmērā – no 1060 miljardiem līdz 1289 miljardiem ASV dolāru.LTVC vadītāja uzsvēra, ka vislielāko pieaugumu pasaules importa kopvērtībā izraisa graudu produktu un eļļas cenu palielinājums. «Tiem ir galvenā loma, un šie produkti kopā dod 40% no pieauguma,» atzina Gulbe un informēja, ka šogad vismazākais cenu pieaugums ir bijis rīsiem – pārējās produktu grupās cenu pieaugums ir mērāms divciparu skaitļos. LTVC vadītāja arī minēja, ka pasaulē kopumā kā visdārgākā produktu grupa ir nostiprinājušies augļi un dārzeņi atšķirībā no Latvijas, kur naudas izteiksmē vislielākais ir gaļas tirgus.Kā galvenos cēloņus importa vērtības pieaugumam Gulbe nosauca fiziskā apmēra palielinājumu, straujo cenu pieaugumu, ASV dolāra kursa krišanos un galveno importētājvalstu – Ķīnas, Indijas – ekonomikas izaugsmi. Viņa pastāstīja, ka toties importa vērtības vēl lielāku palielināšanos šogad bremzē salīdzinoši zemās pārvadāšanas izmaksas.Pēc LTVC vadītājas teiktā, šogad pieaugs eļļas cenas, sviesta un siera cenas palielināsies atbilstoši globālo cenu pieaugumam, pilnpiena produktu cenas nedaudz palielināsies, skābpiena produktu cenas būtiski nepieaugs, gaļas cenas nemainīsies, ņemot vērā patēriņa elastīgumu cenu ziņā, maizes cenas tiks palielinātas, par iemeslu izmantojot graudu augstās cenas, kā arī šogad gaidāms kafijas cenu pieaugums. «Vienīgais, kam šogad nav gaidāms cenu pieaugums pēc Pasaules pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) prognozēm, ir cukurs, rīsi un kakao,» atzina Gulbe.LTVC ir izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Kopš 2004.gada 1.maija LTVC ir uzdots vākt, apkopot un sniegt Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības politikas veidošanai ‒ lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtību noteikšanai.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Citas ziņas