Inflācijas rādītāji – mērenāki par sākotnējām prognozēm

Kā jau gaidīts, augustā tika novērota šim mēnesim tradicionālā deflācija, un vidējās patēriņa cenas mēneša laikā Latvijā ir samazinājušās par 0,5%, aprēķinājusi CBL Asset Management Tirgus analīzes nodaļas ekonomiste Simona Striževska.

Patēriņa cenu līmeni uz leju augustā galvenokārt ir pavilcis sezonālais dārzeņu cenu samazinājums un zemākās energoresursu cenas. Degvielas cenas mēneša laikā nokrita par vairāk nekā 5%, nedaudz lētāki augustā ir kļuvuši arī siltumenerģijas tarifi mājsaimniecībām. 

Akcīzes nodokļa pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem augustā savukārt ir nostrādājis cenu pieauguma virzienā.
Patēriņa cenas augustā, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo mēnesi, pieauga par 0,1%. Netipiski zema inflācija valstī ir lielākoties „importētā” parādība. 

Degvielas cenu kritums un pie naftas cenām piesaistīto energoresursu tarifu samazinājums augustā nogrieza aptuveni 1,5 procentu punktus no Latvijas gada inflācijas cipara. Ņemot vērā, ka dramatiskā naftas cenu lejupslīde aizsākās pagājušā gada rudenī, tuvāk gadu mijai energoresursu deflācija pamazām sāks zaudēt spēku. 

Šā gada sākumā tika prognozēts, ka Latvijā šogad saglabāsies zemās inflācijas klimats, un 2015. gadā vidējā inflācija nepārsniegs 1% atzīmi. Tomēr papildus iepriekš prognozētajam mājsaimniecību energoresursu tarifu pazeminājumam naftas cenu samazinājums vasarā ir palīdzējis nospiest inflācijas līmeni vēl nedaudz uz leju. Tādējādi gada vidējā inflācija varētu būt zemāka, nekā iepriekš tika sagaidīts, – 0,4-0,5% robežās.  

Foto: iese.edu

Pievieno komentāru

Citas ziņas