Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izveidots subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs; apkures tarifs Jelgavā aug par pieciem procentiem 24

Ekonomikas ministrija (EM) izveidojusi subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistru, kurā iekļauti tie elektroenerģijas ražotāji Latvijā, kuriem ir pienākums maksāt subsidētās elektroenerģijas nodokli (SEN), kā arī noteikts viņiem maksājamā nodokļa apmērs, informē ministrija. SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa norāda, ka līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu siltumenerģijas tarifs Jelgavā augs par aptuveni 5%.

Subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistrs publicēts EM mājaslapā.

Ministrijā uzsvēra, ka turpmākajos gados nav pieļaujams obligātā iepirkuma komponentes (OIK) pieaugums, kas nozīmē tā saglabāšanu 2013.gada OIK līmenī (2,69 centi par kilovatstundu), kas nepieciešams Latvijas tautsaimniecības konkurētspējas saglabāšanai. Elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums ietekmētu mājsaimniecības un to pirktspēju.

OIK turpmāka pieauguma radīto seku novēršanai 2013.gadā ir izveidots atsevišķs mehānisms, kas nodrošina, ka obligātā iepirkuma radītās izmaksas kompensē gan elektroenerģijas lietotāji, gan no valsts budžeta.

SEN ieviešana nodrošinās valsts budžetā nepieciešamos papildu līdzekļus, kas ļaus nodrošināt elektroenerģijas lietotāju atbalsta mehānisma darbību un sniegt atbalstu mazturīgākajām mājsaimniecībām elektrības izmaksu pieauguma kompensēšanai.

SEN ieviests no 2014.gada, lai ierobežotu elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu, nodrošinot ekonomikas konkurētspēju. Tāpat SEN mērķis ir veicināt konkurētspējīgu elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem (AER) un efektīvā koģenerācijā, motivējot ražot enerģiju visefektīvākajā veidā un nodrošinot, ka turpmāk tirgū ienāk tikai konkurētspējīgas tehnoloģijas.

Nodokļa maksātāji ir elektroenerģijas ražotāji, kuriem ir tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, saņemt garantēto maksu par koģenerācijas stacijā vai elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu, pārdot elektroenerģiju saskaņā ar laikposmā no 1998.gada 6.oktobra līdz 2005.gada 7.jūnijam spēkā bijušajiem Enerģētikas likuma nosacījumiem.

Lai veicinātu AER attīstību un plašāku izmantošanu, elektroenerģijas ražošanai no dabasgāzes tiks noteikta augstāka likme (15%), bet AER ražotājiem - zemāka (10%). Lai neradītu būtisku ietekmi siltumenerģijas tarifa pieaugumam centralizētā siltumapgādē, centralizētam siltumapgādes komersantam saņemtais atbalsts obligātā iepirkuma ietvaros tiek aplikts ar samazināto SEN likmi 5% apmērā.

Ieviešot SEN no 2014.gada, tiks novērsta turpmāka OIK izmaksu palielināšanās visiem elektroenerģijas lietotājiem un būtiskāks elektroenerģijas kopējās cenas pieaugums.

Lai panāktu, ka OIK izmaksas nepalielinās virs pašreizējā līmeņa - 2,69 centi par kilovatstundu -, EM pērn piedāvāja izveidot elektroenerģijas lietotāju atbalsta mehānismu, no kura kompensētu elektroenerģijas lietotājiem OIK pieaugumu. Lai 2014.gada 1.aprīlī nesadārdzinātos OIK, Likumā par valsts budžetu 2014.gadam OIK komponentes daļējai segšanai ir paredzēti 29 264 488 eiro. Savukārt visi ieņēmumi no subsidētā nodokļa tiks pārskaitīti budžetā, pēc tam daļēji kompensējot OIK no budžeta.

SEN ieviests uz laiku līdz 2018.gadam, paredzot tā samazinājumu vai izbeigšanu, ja tiek faktiski panākts OIK ietvaros izmaksājamo subsīdiju apjoma samazinājums.

Subsidētās elektroenerģijas nodokļa likums nosaka subsidētās elektroenerģijas nodokļa objektu, nodokļa maksātājus, nodokļa likmi, subsidētās elektroenerģijas ražotāju reģistra izveidošanas un uzturēšanas kārtību, nodokļa aprēķināšanas, maksāšanas un administrēšanas kārtību, kā arī atbildību par šā likuma pārkāpumiem.

Jau ziņots, ka šā gada 1.janvārī stājās spēkā Subsidētās elektroenerģijas nodokļa (SEN) likums, kura mērķis ir ierobežot elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu.

SEN piemēros no 1.janvār līdz 2017.gada 31.decembrim. Nodokļa likme tiek noteikta, ņemot vērā stacijā izmantotā energoresursa veidu.

Noteiktas sekojošas SEN likmes - ar 15% tiek aplikts saņemtais atbalsts, ja elektroenerģijas ražošanai izmanto fosilos energoresursus, ar 10% tiek aplikts saņemtais atbalsts, ja elektroenerģijas ražošanai izmanto atjaunojamos energoresursus.

Bet, lai neradītu būtisku ietekmi uz centralizētas siltumapgādes sistēmā piegādātās siltumenerģijas gala tarifa pieaugumu, siltumapgādē tiek piemērota SEN likme 5%.

Pērn kritiski par SEN izteicās vairākas reģionālās energokompānijas, norādot, ka jaunais nodoklis kavēs siltumenerģijas cenas samazināšanu.

Savukārt SIA "Valmieras siltums" valdes priekšsēdētājs Pēteris Streļčs sacīja, ka līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu siltumenerģijas cena Valmierā varētu pieaugt par aptuveni 6%.

SIA "Rēzeknes enerģija" valdes loceklis Aldis Mežals prognozēja, ka jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešana var "noēst" šogad Rēzeknē plānoto 5-6% siltumenerģijas cenu samazinājumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 24

ŠOKS

Vai vispār ir kautkas, kam cenas nekāps??????????

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:06

jā,

samaksa par padarīto darbu...

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:11

Janqus

Hāā, hāāā, hāāā...Tā jau es domāju un komentēju kad to stūlbo būvi sāka būvēt....
Tas riebīgais Fortums tikai naudu rij...kādam tak tā lielā suņu būda jāsedz...Zināju ka visa ir laila dir*&$@...Par laimi jau kā 4 gadi dzīvoju privātmājā un man apkure sezonā izmaksā 200Ls, bet kad dzīvoju dzīvoklī tie rīmas man apēda 500Ls tie ir aptuvenie aprēķini un + NīP, Elekt.utt...Dir*&^$#$ gribas uz tiem pašvaldības uzņēmumiem...Cenas ceļ un neko citu nedara...ka tikai dzirdi ka tūkstoši tur iztērēti un labuma nav...

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:13

Ienīstu Fortumu

Es tev piekritu, jo mani vecaki dzivo dzivokli, bet es maja pie omes. Ir liea starpiba dzivoklis vai maja.Snci visu laiku surojas par lieliem izdevumiem pa dzivokli, bet ome pat izdzivo ar pensiju un es vel so to piemetu taka dzivoju pie vinas.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:37

pusvārds

Algas tak pielika! Vilks stāstīja, ka palielinās neapliekamo, kā arī minimālā alga pieaug.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:13

Dakšas

10 % atjaunojamiem, bet 5 % krievu gāzei! Un atkal tautai Savickis- Dāvis ar Pavļuta roķelēm bāž batonus ausīs!

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:19

zagļi

ha, tikko it kā noņēma un tūlīt pielika atpakaļ

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 11:36

...

Būs tew motivācija maksāt tad kad Forum tevi ieliks parādniekos, tad nodos lietu Tiesas izpildītājiem un atņems tev to dzīvokli. Bet Tiesas izpildītāji uz nekustamiem īpašumiem ir ŠAUSMĪĪĪGI kāri!!! Un viņi neskatās vai tev ir tur bērni vai nav, būs tew kur tālāk dzīvot vai nebūs. atņems ar lielu blīkšķi, jo šitādās situācijās likums parādnieku no Tiesas izpildītājiem nepasargā.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 12:00

ja?

Bet interesanti, ko tad neņem tos nekustamos īpašumus tiem daudzajiem parādniekiem, kam tūkstošos parādi un visa māja tik maksā par viņiem

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 13:30

zuze

Dzīvojamo māju masīvos jāveido sava alternatīva apkure un tad sanāks kādi 30% lētāk. JĀSĀK pašiem rosīties ir taču brīvais tirgus un iedzīvotāji paši var pieņemt lēmumus. Fortum grib pelnīt, ražojot elektrību un siltumenerģiju, bet negrib dalīties ar siltumenerģijas patērētājiem. Tā peļņas kāre jau dzen izmisumā.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 14:33

ne

kADS SAKARS TE fORTUM. tAK IZLASI UN SAVAS PRETENZIJAS IESNIEDZ em.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 16:40

dailis

Te jau ekonomikas ministrijai japrasa, nevis Fortum,

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 16:53

sando

bet kur ta palika tas kladzinātājs kurš ilgu laiku muldējās ka sakarā ar jaunās katlumājas palaišanu kura atrodas Tērvetes ielā apkures rēķini būšot zemāki ziema ir tikai kādas desmit dienas visu laiku tempretūras bij plusos un arī rēķini ir plusos nu ko tas ir godīgi es nesaprotu kādam tukšpaurim ir jābūt lai gsdu no gada ticētu šitiem krāpnieku aferistu solijumiem

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 16:53

SANDI

Vai tad tev liekas, ka pasvaldiba, jeb Fortum vienigie ko nosaka.Soreiz jautajumus uzdod Ekonomikas ministrijai.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 16:55

ei

Tas kladzinātājs nekur nav palicis - sēž domē priekšsēdētāja krēslā. Ja nākamajās vēlēšanās neiesi balsot , tad ZZS un kladzinātājs atkal tevi dr.āzīs

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 17:45

Special

Cik nepatīkami lasīt tādas ziņas!!!
Šis Fortums pirms apkures sezonas patīkami iepriecināja ar 7,2% samazinājumu par apkuri, pēc jaunā gada izdomāja paprasīt samaksu par rēķina sagatavošanu un tagad vēl +5%.
Ilgi domājām pirkt vai nepirkt dzīvokli pilsētā...tagad jau točno nekādā gadījumā!!!
Piepilsētā privātmājā apkures izdevumi man kurinot māju (centrālapkure)ar malku un oglēm, arī pirti vismaz katru sestdienu, ir ap 250 Ls sezonā!

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 17:47

DURAKI

Tak izlasiet vispirms rakstu un tad te nematies.Un ne jau tas, kas sez kresla nosaka tarifus.Dumibu savu visiem nevajag paradit.

pirms 6 gadiem, 2014.02.06 20:41

Fortum

Apkure Jelgavā ko nodrošina ir elektrības ražošanas procesa blakus produkts,nu nedosim to par brīvu,vēl pie tā piemetīsim 5% lai būtu lielāka peļņa

pirms 6 gadiem, 2014.02.08 16:10

Leo

Fortums vienmēr pakamps savu!. Pat par "konta apkalpošanu" janvārī rēķinā +1 Euro cents. Ļoti godīgs Euro ieviesējs! Tālāk jau 3x vairāk.

pirms 5 gadiem, 2014.03.08 22:39

Citas ziņas