Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jaunieši Zemgalē: mēs paši esam daļa no valsts

Pirmdien, 8. decembrī, LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē notika izglītojošs seminārs, kura laikā pēdējo klašu skolēniem un studentiem tika skaidrots, kā valsts izlieto nodokļos iekasēto naudu. Pēc diskusijām, debatēm un ekspertu teiktā jauniešiem nebija šaubu par nodokļu maksāšanas nozīmi. “Mēs paši esam daļa no mūsu valsts, kuri veido tās nākotni un labklājību”, pārliecināti Zemgales jaunieši.

Sadarbībā ar biedrību “Debašu centrs” seminārā piedalījās Zemgales reģiona debatētāji no Iecavas, koordinatores Vitas Lauciņas-Veineres vadībā, kuri uzstājās ar debati “Latvijā maksāt nodokļus atmaksājas/neatmaksājas”. Debates laikā jaunieši sniedza savus argumentus nodokļu maksāšanas nepieciešamībai. Pēc debatēm klātesošie ar savu balsojumu novērtēja veiksmīgākā argumenta autoru, kā rezultātā vairākumu balsu saņēma komanda, kas pārstāvēja viedokli, ka nodokļu maksāšana atmaksājas, norādot uz valsts funkcijām, kuras nebūtu iespējamas bez nodokļiem. Noliedzošās komandas debatētāji noslēgumā atzina: “Mums bija sarežģīts uzdevums, jo ir grūti runāt pret valsti.”

No klātesošajiem jauniešiem, 94% norādīja, ka nebūtu gatavi riskēt saņemot algu aploksnē, zinot, ka viņu bērniem nebūs nodrošināta skola, mediķi atteiktu palīdzību un uz ielām būtu grants segums. Tomēr, pārstāvot mazliet kritiskāku viedokli, 1. kursa studente Anna jautāja: “Kāda jēga maksāt darba sociālās iemaksas, ja rezultātā tāpat saņemšu mazu pensiju?”

SIA “Felici” vadītāja Alise Balgalve jauniešus iedvesmoja lieliem, labiem darbiem, stāstot par savu - uzņēmējas pieredzi, liekot jauniešiem aizdomāties: “Kurš jaunais uzņēmējs vaino valsti nodokļu sloga dēļ? Neviens, viņi vienkārši iet un dara.”

Seminārā piedalījās arī eksperti no Finanšu ministrijas, lai skaidrotu, kur paliek nodokļos nomaksātā nauda, kādiem mērķiem tā tiek novirzīta un kādus ieguvumus no godprātīgas nodokļu nomaksas saņem visa sabiedrība. Tāpat tika atgādināts, kādas sekas rada izvairīšanās no nodokļu nomaksas var radīt gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā. Par šiem jautājumiem jauniešus informēja Ieva Kodoliņa-Miglāne, Nodokļu politikas stratēģijas nodaļas vadītāja un Egīls Zarakovskis, Nodokļu politikas stratēģijas nodaļas vecākais eksperts.

Seminārs notika Finanšu ministrijas (FM) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizētās kampaņas “Dots devējam atdodas” ietvaros. FM un VID eksperti dosies pie skolēniem un studentiem uz vēl četrām Latvijas pilsētām - Liepāju, Rēzekni, Valmieru un Rīgu - kur skaidros, kā tiek izmantota nodokļos iekasētā nauda un organizēs jauniešu debates par nodokļu maksāšanas nepieciešamību, kā arī stāstīs uzņēmēju pozitīvos pieredzes stāstus.

Kampaņas "Dots devējam atdodas" izaicinājums ir veicināt vienu no Latvijas iedzīvotāju pamatpienākumiem – godprātīgu nodokļu nomaksu, mainot sabiedrības domāšanas veidu un attieksmi un paaugstinot iedzīvotāju izpratni par godprātīgas nodokļu nomaksas nozīmīgumu valsts ilgtermiņa attīstībai un iedzīvotāju labklājības nodrošināšanai. Par kampaņas saukli ir izvēlēts labi pazīstams un iemīļots latviešu sakāmvārds “Dots devējam atdodas”, kas pamato nodokļu maksāšanas būtību. Visiem kampaņas jaunumiem var sekot līdzi Finanšu ministrijas Facebook lapā un Twitter kontā. 

Pievieno komentāru

Citas ziņas