Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Svētdien atkal griezīsim pulksteņus 4

Svētdien, 28. oktobrī, Latvijā un daudzviet citur pasaulē notiks pāreja atpakaļ no vasaras laika un pulksteņa rādītāji jāpagriež vienu stundu atpakaļ, informē Ekonomikas ministrijā.

Pāreja uz vasaras laiku ir pulksteņu pārregulēšana, lai vakaros dienas gaisma būtu ilgāk, bet rītos – mazāk. Pāreja uz vasaras laiku notiek pavasarī, pagriežot pulksteņa rādītājus par stundu uz priekšu. Vasaras laiks beidzas rudenī, kad pulksteņa rādītāji tiek pagriezti stundu atpakaļ.

Šī gada 25. martā pulksten 3 (naktī no sestdienas uz svētdienu) notika pāreja uz vasaras laiku, pulksteņa rādītājus pagriežot stundu uz priekšu. Pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 28. oktobrī pulksten 4 (naktī no sestdienas uz svētdienu), rādītājus pagriežot stundu atpakaļ.

Latvijā kārtību, kādā notiek pāreja uz vasaras laiku, nosaka Ministru kabineta (MK) 2010. gada 26. oktobra noteikumi Nr.1010 “Par pāreju uz vasaras laiku”. Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādi: marta pēdējā svētdienā pulksten 3 atbilstoši otrās joslas laikam pulksteņa rādītāji tiek pagriezti par stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā pulksten 4 – par stundu atpakaļ.

Vienlaikus ar MK noteikumiem ir pārņemtas Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes 2001. gada 19. janvāra direktīvas 2000/84/EK par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku prasības, kas nosaka vienotu vasaras laika sākumu un beigas visām ES dalībvalstīm.
Šā gada vasarā Eiropas Komisija (EK) veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu viedokli par nepieciešamību izdarīt izmaiņas pastāvošajā sezonālās laika maiņas kārtībā. Arī Latvijas valdība pauda viedokli, norādot, ka atbalsta vienotu dalībvalstu atteikšanos no divkāršās laika maiņas, vienlaikus uzsverot, ka jāsaglabā vienota un koordinēta pieeja visā ES attiecībā uz laika joslu noteikšanu.

Ņemot vērā aptaujas rezultātus, septembrī EK sagatavoja direktīvas priekšlikumu, kas paredz atcelt sezonālo laika maiņu un dot iespēju dalībvalstīm izvēlēties pastāvīgi palikt vasaras vai ziemas laikā. Priekšlikums paredz, ka laika maiņa tiek atcelta pēc ES dalībvalstu vienotās pārejas uz vasaras laiku nākamā gada martā. Savukārt tās dalībvalstis, kuras vēlēsies ziemas laiku noteikt kā savu pamatlaiku, nākamā gada oktobrī varēs pāriet atpakaļ uz ziemas laiku un tad pārtraukt sezonālo laika maiņu.

Diskusijas par EK priekšlikumu turpinās, un gala lēmums vēl nav pieņemts.

Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā. Kopš 1997. gada vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.


Foto: pixabay.com


Pievieno komentāru

Komentāri 4

Jānis

Es gan esmu apmierināts ar pulksteņa grozīšanu!

pirms gada, 2018.10.27 20:02

Sunpeičai.

Tev nekas cits neatliek, kā apmierināties ar pulksteni!

pirms gada, 2018.10.27 21:14

Citas ziņas