Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valdība atbalsta pievienotās vērtības nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu

Neskatoties uz sociālo partneru iebildumiem, valdība atbalstījusi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu.

Grozījumi likumā par IIN paredz nodokļa pamatlikmes samazināšanu no 2013. gada 1. janvāra no 25% līdz 24%, 2014. gadā – no 24% līdz 22%, savukārt 2015. gadā – no 22% uz 20%. PVN pamatlikmi savukārt nolemts samazināt jau no šā gada 1. jūlija – no 22% līdz 21%.Darbaspēka nodokļu reformas mērķis ir Baltijas valstu konkurencē par investīcijām un darba vietām nodrošināt Igaunijai un Lietuvai izmaksu ziņā līdzvērtīgus darbaspēka nodokļus, uzsver Finanšu ministrija (FM). Samazinot darbaspēka nodokļu kopējo slogu, cerēts mazināt samazināti arī nabadzības un strukturālā bezdarba riski, kā arī ēnu ekonomika un motivācija izvairīties no nodokļu nomaksas. Fiskālā gada ietekme, samazinot IIN standartlikmi 2013. gadā par vienu procentpunktu, aplēsta 30,5 miljonu latu apmērā, bet turpmākajos gados – attiecīgi papildus 64,9 miljonu latu un 69,3 miljonu latu apmērā.Vienlaikus valdība uzdevusi FM un Labklājības ministrijai izvērtēt ar IIN neapliekamā minimuma un IIN atvieglojuma par apgādībā esošu personu paaugstināšanu un informēt par to valdību līdz šā gada 1. septembrim. Asi iebildumi par plānoto IIN samazināšanu bija Latvijas Pašvaldību savienībai – jāņem vērā, ka IIN veido lielāko daļu pašvaldību ieņēmumu. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs gan centās kliedēt pašvaldību bažas, norādot, ka par kompensācijas mehānismiem varēs diskutēt, veidojot valsts budžetu. «Strādājot ar pašvaldībām, līdz šim esam raduši risinājumus ļoti sarežģītām lietām,» teica E. Sprūdžs, paužot pārliecību, ka tas izdosies arī tagad un viss būs kārtībā.PVN likmes samazināšana līdz 21% tiek pamatota ar nepieciešamību tuvināt to kaimiņvalstīs piemērotajām likmēm (Latvijā pašaik 22%, Lietuvā – 21%, Igaunijā – 20%), kas sekmētu Latvijas reģionālo konkurētspēju un mazinātu pasaules cenu kāpuma izraisīto inflācijas spiedienu. Fiskālā gada ietekme, samazinot PVN standartlikmi par vienu procentpunktu, 2012. gada otrajā pusgadā paredzama 16,5 miljonu latu apmērā, savukārt 2013. gadā un turpmākajos gados aptuveni 40,5 miljonu latu apmērā.Likumā arī noteikts, ka, ja preču piegāde vai pakalpojuma sniegšana ir notikusi līdz šā gada 30. jūnijam, bet rēķins vēl nav izrakstīts, šim darījumam piemēro PVN, kas šādai preču piegādei vai pakalpojumam bija piemērojams līdz 2012. gada 30. jūnijam. Arī darījumiem, par kuriem apmaksa tikusi veikta šo darījumu starpniecības aģentam līdz šā gada 30. jūnijam, preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs piemēro PVN, kas šādiem darījumiem bija piemērojams līdz šā gada 30. jūnijam.Grozījumus likumos vēl skatīs un par tiem lems Saeima.

Pievieno komentāru

Citas ziņas