Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valdība vienojas par jaunu minimālā ienākuma līmeņa noteikšanas kārtību

Valdība šodien atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu, sākot ar 2017.gadu, valstī noteikt jaunu minimālā ienākuma līmeni, ko izmantos, aprēķinot, piemēram, minimālos pabalstus, nosakot ienākuma neapliekamo minimumu, kā arī dažādu pabalstu apmēru.

Valdība atbalstīja LM sagatavotajā koncepcijā "Par minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu" piedāvāto otro risinājuma variantu. Tas paredz, ka no 2017.gada minimālā ienākuma līmeni noteiks 40% apmērā no mediānas ienākumiem jeb vidējiem mājsaimniecību ienākumiem, kas aprēķināti, atmetot galējības – pašus lielākos ienākumus un pašus mazākos.

Ja minimālā ienākuma līmenis tiktu aprēķināts 2012.gadā, tas būtu 129 eiro, 2011.gadā – 124 eiro, 2010.gadā – 119 eiro, bet 2009.gadā – 125 eiro.

Plānots, ka par katru nākamo mājsaimniecības locekli minimālā ienākuma līmenis samazināsies. Proti, ja pirmajai personai mājsaimniecībā minimālais ienākumu līmenis būs 129 eiro, tad otrajam un pārējiem mājsaimniecībā dzīvojošajiem pieaugušajiem minimālā ienākuma līmenis būs 70% apmērā no 129 eiro, bet bērniem līdz 14 gadu vecumam tas būs 50% apmērā no 129 eiro, savukārt bērniem, vecākiem par 14 gadiem, – 70% apmērā no 129 eiro. Tādējādi, piemēram, divu pieaugušu cilvēku mājsaimniecības minimālā ienākuma līmenim būs jābūt 220 eiro, ja viņiem pievienosies viens bērns līdz 14 gadu vecumam – tam būs jābūt 285 eiro, ja divi bērni – 349 eiro, trīs bērni – 414 eiro.

Tāpat valdība atbalstīja jauna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza izstrādi, kas netiktu saistīts ar sociālās drošības vai citām sistēmām, bet tiktu izmantots, lai novērtētu minimālo ienākumu adekvātumu un pietiekamību.

Groza izstrādi LM plāno sākt, sākot ar 2017.gadu, kad varētu būt stājušās spēkā izmaiņas, kas saistītas ar jauno minimālā ienākuma līmeni. Savukārt groza ieviešana varētu notikt 2018./2019.gadā.

Valdība noteica LM par atbildīgo institūciju koncepcijas īstenošanā un uzdeva labklājības ministram divu mēnešu laikā izveidot darba grupu politikas plānošanas dokumenta "Plāns minimālā ienākuma līmeņa ieviešanai" izstrādei.

Līdz 2015.gada 1.jūlijam LM jāiesniedz Ministru kabinetā normatīvā akta projekts, lai noteiktu minimālā ienākuma līmeni.

Pievieno komentāru

Citas ziņas