Latvijā atzīmē Tēva dienu

Šodien Latvijā, kā ierasts septembra otrajā svētdienā, atzīmē Tēva dienu, kuras laikā paredzēti dažādi tēviem veltīti pasākumi.

Šogad tradicionālā Tēva dienas gājiena vietā, kas pirms pandēmijas septiņus gadus norisinājās Rīgā, Brīvības ielā, vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv" aicina ģimenes Tēva dienu atzīmēt, dodoties pastaigā un piknikā. Notikumam par godu šodien Rīgas Mežaparks pārtaps par svētku pastaigas un piknika vietu, kur no plkst.11 līdz plkst.15 gaidāmi dažādi pārsteigumi.

Šodien no pulksten 11 līdz 14 Mežaparkā, pie ieejas Atpūtas alejā, notiks bezmaksas sporta treniņš "Sporta diena ģimenēm", kurā dalībnieki varēs piedalīties dažādās sportiskās un atraktīvās aktivitātēs - sportiskās stafetēs ar sporta elementiem (basketbolā, futbolā, florbolā), spēlēt prāta spēles un pildīt uzdevumus, kas veicinās sadarbību un ģimenes saliedētību (šķēršļu joslas, zābaku mešana un citas atraktīvas stafetes un uzdevumi).

Pasākumā aicinātas piedalīties ģimenes ar bērniem, neatkarīgi no ģimenes locekļu vecuma un fiziskās sagatavotības, savukārt paši aktīvākie dalībnieki tiks arī pie organizētāju sarūpētajām balvām.

Kā skaidro organizācija "Mammamuntetiem.lv", Tēva dienas mērķis ir ne vien pateikties tēviem un veicināt svētku svinēšanas tradīcijas iedibināšanu ģimenē, bet arī aktualizēt tēva lomas nozīmi bērna ikdienas dzīvē. Šogad kā Tēva dienas virstēma izcelta tēva un bērna attiecību veidošana no zīdaiņa līdz pusaudža vecumam.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis par godu svētkiem rīko akciju "Uzticības tālrunis tēviem". Akcija ir īpaša ar to, ka tēvi tiek aicināti ne tikai zvanīt Uzticības tālruņa speciālistiem un saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu jautājumos saistībā ar bērniem, bet arī saņemt klīniskās psiholoģes, psihoterapijas speciālistes Līgas Bernātes bezmaksas konsultācijas, rakstot uz e-konsultāciju e-pastu "uzticibaspasts116111@bti.gov.lv".

Akcijas laikā tēvi ir īpaši aicināti pārrunāt dažādas aktuālas un būtiskas tēmas, piemēram, emocionālo siltu un atbalstošu attiecību veidošanu ar bērnu, bērnu un vecāku savstarpējās attiecības un konfliktu risināšanas iespējas, bērnu attiecības ar vienaudžiem un skolotājiem. Tieši tāpat tēvus var interesēt jautājumi par bērnu attīstības fiziskajiem, garīgajiem un emocionālajiem aspektiem, rīcību gadījumā, ja bērns ir cietis no fiziskas, emocionālas vai seksuālas vardarbības, dažādas bērna emocionālās problēmas, kā arī bērna pozitīvās disciplinēšanas metodes un rīcības stratēģijas.

Organizācija "Mammamuntetiem.lv" veikusi aptauju saistībā ar Tēva dienu, kurā aptaujāti 1152 tēvi. Kopumā secināts, ka trešdaļa tētu uzskata, ka bērnam ar māti ir labākas attiecības. Taču aptaujā arī secināts, ka kopš 2011.gada būtiski ir audzis informētības līmenis par šiem svētkiem. Proti, 2011.gadā veiktā tēvu aptauja liecināja, ka 56% respondentu tētu nezina, kad Latvijā svin Tēva dienu, kamēr šā gada aptauja atklāj, ka to zina jau 91,3%.

Tāpat aptaujas dati par Tēva dienas svinēšanu atklāj, ka 12,4% tētu šogad Tēva dienu atzīmēs pirmo reizi, savukārt 8% tētu atklāj, ka Tēva dienu nesvin, tomēr gribētu to darīt.

Kā informēja Labklājības ministrijā, kopš 2010.gada septembra otrā svētdiena Latvijā ir Tēva diena. Tā ir oficiāli atzīmējama diena, kas iekļauta atceres un atzīmējamo dienu kalendārā. Lai gan atsevišķās valstīs Tēva dienas tradīcija mūsdienu izpratnē uzsākusies jau 20.gadsimta sākumā, lielākajā pasaules daļā tā ir relatīvi jauna tradīcija. Tēva dienu dažādās pasaules valstīs atzīmē atšķirīgos datumos, un pārsvarā tā ir svētku diena.

Ministrijā skaidro, ka pēdējos gados arī Latvijā arvien biežāk sabiedrībā tiek aktualizēts jautājums par tēva lomu ģimenē, tēvu lielāku iesaisti bērna audzināšanā un tēva nozīmi bērna dzīvē. Lai arī izmaiņas notiek un arvien vairāk tēvu iesaistās rūpēs par bērniem un kopumā ģimenes pienākumu dalīšanā, tomēr joprojām, pēc ministrijā paustā, rūpes par bērniem pamatā aizvien tiek uzskatītas par sievietes atbildību.

Foto: mammamuntetiem.lv

Pievieno komentāru

Dzīvesstils