LLKC: Šogad atsevišķiem kultūraugiem Latvijā var izdoties novākt pat divas ražas

Dažiem kultūraugiem, piemēram, ķiplokiem šogad Latvijā nav izslēgta iespēja novākt pat divas ražas, pateicoties vispārējai augu agrākai attīstībai, aģentūrai LETA pieļāva Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Eksperts atzina, ka šogad siltie laika apstākļi un ziemas izpalikšana ir veicinājusi kultūraugu ātrāku attīstību. Pateicoties vienmērīgajai gaisa temperatūrai naktīs virs nulles un ilgstoši šim gada laikam Latvijā samērā neraksturīgajām aukstajām gaisa temperatūrām divgadīgie augi, ko stāda rudenī, ir sākuši dīgt. 

"Agrākie stādījumu jau ir sadīguši, un šogad tas noticis ātrāk nekā citus gadus," sacīja Narvils, norādot, ja neiestāsies augiem nelabvēlīgi laika apstākļi varētu izdoties agrāk novākt to pirmo ražu. 

Taujāts, vai teorētiski šādā gadījumā šogad varētu izdoties novākt pat divas, teiksim, ķiploku ražas, Narvils šādu iespēju neizslēdza. Pēc viņa sacītā, ja, teiksim, pirmo ķiploku ražu novāktu jūnija beigās, var paspēt tos iestādīt vēl un nav izslēgts šajā gadā novākt arī otru ķiploku ražu. To gan rādīs arī turpmākie mēneši.

Narvils norādīja, ka augiem, kas agrāk attīstījušies, pagaidām nedraud nosalšanas risks. Ilgstoši zemas gaisa temperatūras sinoptiķi pagaidām nesola. Kailsals -5 līdz -7 grādu robežās augiem nekaitēs, iespējams, apsals vien ķiploku lakstu galiņi. 

Pēc LLKC vecākā dārzkopības eksperta sacītā, augi var aiziet bojā, ja piecas līdz septiņas dienas pēc kārtas gaisa temperatūra sasniedz -10 grādus un ir auksts nakts stundās. Tas gan neattiecas uz vietām, kur būtu izveidojusies sniega kārta. Sniegs sadīgušos augus glābj no aukstuma, jo ir labs izolators.

Tāpat Narvils teica, ka, neraugoties janvārī un februāra sākumā šim gadalaikam Latvijai neraksturīgajiem, samērā siltajiem laika apstākļiem ar sēšanu un stādīšanu dārzos nevajadzētu steigties, jo tam vēl ir pārāk agrs un gaismas vēl ir par maz. Marts ir agrākais laiks, kad teorētiski varētu sākt stādīšanas darbus dārzos.

Vienlaikus Narvils atzina, ka daudzviet ogulājiem pumpuri jau sākuši briest un, ja tā noticis, ar to atjaunojošo apgriešanu šogad ir nokavēts. Ja miera periods konkrētā dārzā vēl turpinās, tad ir laiks šos darbus steigt veikt. Arī ābelēm un bumbierēm, kuras attīstās vēlāk, ir laiks pasteigties ar vainagu atjaunojošo griešanu. Tām miera periods, visticamāk, vēl nav beidzies, bet pirms tam par to jāpārliecinās. 

Narvils teica, ja šogad pavasarī uznāktu īslaicīgs vēsāks laiks, tas nav drauds. Augu veģetācija var apstāties, bet to attīstība var atsāksies, atjaunojoties siltajām gaisa temperatūrām. 

Neliels risks kultūraugiem ir iespējamais sausums pavasarī. Tā kā sniega lāgā nav bijis, kailsalam mijiedarboties ar vēju, augsne var ātri izžūt, pauda eksperts.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijas teritorijā. LLKC mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Dzīvesstils