VBTAI ir izveidojusi informatīvos materiālus par grūminga riskiem

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) ir izveidojusi informatīvos materiālus par grūminga riskiem, un ceturtdien sāks informatīvo akciju televīzijā un elektroniskajos medijos, informē inspekcijas pārstāvis Taivo Trams.

Viņš klāstīja, ka bērni interneta vidē arvien biežāk sastopas ar uzmākšanās un izmantošanas riskiem. Šim apdraudējumam var būt dažādas formas, taču kopumā tas tiek dēvēts par grūmingu (grooming).

Trams skaidroja, ka grūmings ir varmākas veikta apzināta rīcība, veidojot emocionālu saikni ar upuri interneta vidē, lai bērnu vai jaunieti padarītu izolētu no ierastās vides un cilvēkiem, atkarīgu no varmākas, viegli ievainojamu un vadāmu. Bērna uzticība tiek izmantota ļaunprātīgu mērķu sasniegšanai.

Lai pievērstu uzmanību grūminga problēmai, VBTAI 1.oktobrī sāks informatīvo akciju televīzijā un elektroniskajos medijos, un šīs akcijas laikā televīzijā tiks demonstrēti sociālās reklāmas klipi, vienlaikus pedagogiem, vecākiem un speciālistiem tiks piedāvātas arī trīs īsfilmas par grūminga riskiem, ko var izmantot, runājot ar bērniem par apdraudējumiem internetā.

Akcijas informatīvo materiālu klāstu papildinās arī plakāti par grūminga tēmu.

Trams uzsvēra, ka svarīgākais akcijas mērķis ir sabiedrības izglītošana par grūmingu, vienlaikus informējot arī par palīdzības saņemšanas iespējām. Grūminga fenomens esot īpaši bīstams, jo ar to var saskarties ikviens bērns, kurš darbojas internetā - ļaundariem šajā gadījumā nav nepieciešams tiešs kontakts ar potenciālo upuri.

VBTAI pārstāvis informēja, ja bērns ir kļuvis par grūminga upuri, ir ļoti liela iespēja, ka viņš nemeklēs palīdzību, jo izjutīs kaunu, vainas apziņu, bezspēcību, bailes vai dusmas par notikušo. Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa "11 61 11" uzkrātā pieredze liecina, ka ar grūmingu saskārušies bērni bieži nevēlas runāt par notikušo, jo ir uzticējušies svešiniekiem, tādēļ baidās no apkārtējo kritikas un nosodījuma.

Šīs sajūtas traucē meklēt palīdzību un problēmas risinājumu, tādēļ bērns var atsvešināties no tuviniekiem un draugiem, jūtoties bezspēcīgs un vientuļš, uzvērusi VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktora vietniece Anda Sauļūna.

Foto: drossinternets.lv

Pievieno komentāru

Dzīvesstils