Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Biohumusa ražotne “Worming” atgūst otru elpu (FOTO)

“SIA “Worming” ,kas pieder Maratam Upeniekam un viņa māsai ,tika izveidots 2012. gadā kā ģimenes uzņēmums , piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu, kā arī ieguldot īpašnieku personīgos līdzekļus,” vadājot mūs pa ražotni Vītiņos, netālu no Auces, stāsta uzņēmuma pārstāve Iveta Vjatere. Uzņēmums darbojās divus gadus, ražoja slieku biohumusu un pat eksportēja to uz Maroku. Diemžēl nauda par eksportēto produkciju tiek gaidīta vēl joprojām...

Atdzimst no “snaudas režīma”


No 2014. līdz 2019. gadam “Worming” pastāvēja tādā kā snaudas režīmā – padomju laika fermas ēkās joprojām mitinājās Kalifornijas sarkanās sliekas un darīja savu darbu – pārstrādāja kūtsmēslus, ražojot sliekkompostu jeb slieku biohumusu, bet noliktavā krājās gatavās produkcijas kalni.
Kalifornijas sarkanās hibrīdsliekas ir pagājušā gadsimta 50. gados speciāli izveidots hibrīds. Tas ir spējīgs diennakts laikā pārstrādāt organisko substrātu, kas līdzvērtīgs paša svaram, un vairoties desmit reizes ātrāk nekā savvaļā mītošās sugas,tādēļ  šīs sliekas plaši izmanto, lai pārstrādātu organiskos substrātus un iegūtu vermikompostu, kas ir augstvērtīgs bioloģiskais mēslojums augu kultūrām un veicina augsnes auglību.
Tad “Worming” īpašnieks piedāvāja uzņēmuma vadību uzņemties Ivetai Vjaterei, jaunai sievietei ar izglītību un zinātniskajiem grādiem uzņēmējdarbības vadībā un pārvaldībā. “Ja gribi, nāc, uzņemies vadību, atdzīvini!” viņš sacījis. Iveta, saprotot, ka šādu piedāvājumu var saņemt tikai vienreiz dzīvē, piekritusi mēģināt un ieguldīt savu laiku un idejas. I.Vjatere strādā Dobeles novada pašvaldībā, kur viņa organizē veselības projektus, bet savu iesaistīšanos biohumusa ražotnes vadīšanā dēvē par hobiju.  Jau pagājis gads, uzņēmumam pamazām atgūstot otro elpu.
Šajā laikā nokārtota Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) atļauja biohumusa tirdzniecībai, kas apliecina, ka “Worming” ražotais produkts ir cilvēkam nekaitīgs, tajā nav kaitēkļu un patogēnu mikroorganismu, tas atbilst ES regulām un Ministru kabineta noteikumiem. Produkts jāreģistrē arī Valsts augu aizsardzības dienestā.
“Worm” tulkojumā no angļu valodas nozīmē “tārps”, bet tā kā “worming” ir darbības vārds, tad tā burtiskais tulkojums ir “ielīst, iespiesties”.  SIA “Worming” koši dzelteno logo rotā smaidīga slieka. Iveta gan stāsta, ka uzņēmuma mārketings un produkta iepakojuma dizains vēl atrodas izstrādes sākumposmā, bet patlaban aktīvi, rīkojot konkursus, pircēju piesaistei tiek izmantoti sociālie tīkli. Pirmajā konkursā piedalījās ap 5000 cilvēku.

Visu rakstu lasiet 14.maija “Zemgales Ziņās”

Foto: Eva Pričiņa un no SIA “Worming” arhīva           

Pievieno komentāru

Ekonomika