Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas; Latvijā sarukušas vai saglabājušās nemainīgas 2

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš nav pieaugušas piena produktu cenas pieaugušas, pretēji Eiropas Savienībai (ES) kopumā, kur vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā turpināja augt salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamentā norāda, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) datiem ES maijā salīdzinājumā ar aprīli turpināja pieaugt vidējās tirgus cenas piena produktiem, tostarp sviestam par 10% – līdz 5631 eiro tonnā, vājpiena pulverim par 7% – līdz 1450 eiro tonnā, sieram par 3% – līdz 3299 eiro tonnā.

Tikmēr Latvijā maijā nebija vērojams cenu kāpums piena produktiem, jo vājpiena pulvera cena saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī, kamēr sviesta cena maijā samazinājās par 2% salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš – līdz 5130 eiro tonnā, bet siera cena saruka par 1% – līdz 2860 eiro tonnā.

ES kopumā šā gada četros mēnešos iepirkti 52,76 miljoni tonnu piena, kas ir par 2,1% jeb vienu miljonu tonnu vairāk nekā pirms gada. Ražošanu visai jūtami ietekmēja nelabvēlīgie laikapstākļi, neļaujot ražošanu izteikti kāpināt. Lielākais piena iepirkuma pieaugums bijis Bulgārijai (+19%), kamēr Latvijai otrais lielākais piena iepirkuma samazinājums (-2%). Šā gada piecos mēnešos Latvijā iepirktas 313 300 tonnu piena, kas ir par 0,6% mazāk salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš.

ES vājpiena pulvera uzkrājumi maija beigās samazinājušies līdz 343 000 tonnu, bet EK un dalībvalstu eksperti norāda, ka, ieskaitot visus līdz jūnijam pārdotos daudzumus, reālais pieejamais vājpiena pulvera krājumu apmērs varētu būt apmēram 280 000 tonnas. Papildus vājpiena pulveri intervencē neiepērk.

ES piena produktu eksportā būtiski krities pieauguma temps. Ķīnā samazinājies pieprasījums pēc vājpiena pulvera. Kopumā šā gada četros mēnešos ES kāpinājusi vājpiena pulvera eksportu par 8%, tostarp uz Ēģipti par 65%, uz Alžīriju par 53%, bet vājpiena pulvera eksports uz Ķīnu krities par 28%. Tikmēr siera un sviesta eksports saglabājies nemainīgs salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu. Šā gada pirmajos četros mēnešos par 41% audzis ES zīdaiņu pārtikas eksports uz Ķīnu, kā arī par 6% kāpis dzeramā piena eksports.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Cūkkāja

Pērku visu Lietuvā. Cenas draudzīgākas un produkcija kvalitatīvāka. Latvijā tik plēsēji pie varas. Iztiks bez mana pieveduma

pirms 2 gadiem, 2018.07.18 12:41

Zinātājs

Lietuvā pirktai desai pat suns virsū neskatās.

pirms 2 gadiem, 2018.07.28 15:10

Ekonomika