Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

IKTK investē divus miljonus eiro lielizmēra līmēto koka konstrukciju ražotnē

SIA “IKTK” investējusi aptuveni divus miljonus eiro, uzbūvējot jaunu ražošanas korpusu un iegādājoties augstas precizitātes, modernas koka konstrukciju apstrādes iekārtas, informē uzņēmumā.

Šogad pabeigts būvēt un nodots ekspluatācijā lielizmēra koksnes konstrukciju zinātniskās pētniecības centra un inovatīvu koka būvkonstrukciju ražotāja SIA “IKTK” jaunais ražošanas korpuss.

Tajā notestētas un aprobētas jaunas iekārtas, tostarp moderns CNC tipa aprīkojums sarežģītai dažāda izmēra koka detaļu augstas precizitātes apstrādei, kas sevi jau pierādījis, un uzņēmums patlaban risina iepriekš nomātās tehnikas iegādi.

“Gala produkta sarežģītības un precizitātes ziņā IKTK atkal kļūst par nozares līderi Baltijas mērogā, jo jaunajā ražošanas korpusā lieliskus rezultātus parādījis datorvadāmu iekārtu komplekss lielizmēra koka konstrukciju augstas precizitātes apstrādei. Šo aparatūru uzņēmums nolēmis iegādāties savā īpašumā,” stāsta SIA “IKTK” valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns. 

Līdz ar pabeigto ražošanas korpusa izbūvi un jau sākto iekārtu un mašīnu iegādi IKTK paplašināšanā ieguldīti aptuveni divi miljoni eiro. Paralēli lielizmēra līmēto būvkonstrukciju jomā IKTK īsteno neparastas ieceres gan Latvijā, gan citās valstīs, piebilst M. Peilāns.

M. Peilāns kā saistošākos nesen īstenotos projektus min garo gājēju koka tiltu Tērvetē, konkursos godalgoto Krimūnu estrādi Dobeles novadā un vēl augstāk novērtēto Pasta salas slidotavas nojumi Jelgavā – to visu būvniecībā izmantotas IKTK izgatavotās koka konstrukcijas.

Šogad ekspluatācijā nodota unikāla līmēta masīvkoka privātmāja, līdzīga materiāla biroja ēka, bet īpašu ievērību pat starptautiskā mērogā izpelnījusies brīvdabas koncertzāle "Mītava" Jelgavā, par kādu pēc lielizmēra liekti līmēto koka siju jumta izbūves kļuva agrākā Pasta salas estrāde.

Arī ārpus Latvijas IKTK turpina piegādāt īpaši izstrādātas koka konstrukcijas, un divi tilti – slēpotāju un transporta – Norvēģijā vairs nav vienīgie eksporta piemēri. Šogad jau piegādātas koka būvkonstrukcijas daudzdzīvokļu ēkai Zviedrijā un viesnīcai Lietuvā, bet ziemā uzņēmums sāks ražot konstrukcijas jaunam tiltam Norvēģijā.

Tāpat šogad kāda Dānijas kompānija interesējusies par iespējām projektēt, izgatavot un uzbūvēt elektroauto uzlādes stacijas no koka. Iecere ir projektēšanas stadijā, kas nozīmē, ka nākotnes plānos ir arī šo būvkonstrukciju izgatavošanu. 

SIA "IKTK" pētniecības un ražošanas centrs atklāts 2015.gadā. Tā izveidē ieguldīti vairāk nekā pieci miljoni eiro, tostarp ES struktūrfondu atbalsts. Kopā ar pētniecības centra un ražotnes otrās kārtas izbūvi un aprīkošanu ieguldīti jau vairāk nekā septiņi miljoni eiro, un lielākā daļa finansējuma ir paša uzņēmuma līdzekļi.

IKTK darbību sāka kā Latvijā pirmais zinātniskās pētniecības centrs, kas specializējas lielizmēra koksnes konstrukciju pētniecības pakalpojumu sniegšanā, lai Latvijā sekmētu zināšanu pārnesi tautsaimniecībā un augstākas eksportspējas produktu radīšanu, tāpēc IKTK nodarbojas arī ar konstrukciju ražošanu.

Tas ražo lielizmēra taisni vai liekti līmētas koka sijas, kuras izmanto dažāda veida objektu būvniecībā. Uzņēmums arī izgatavo individuāla un ekskluzīva risinājuma būvkonstrukcijas. Ražošanā izmanto atjaunojamo resursu – koksni, bet ražošanas procesos apkārtējā vidē rada salīdzinoši daudzkārt mazāk oglekļa izmešu nekā citu materiālu tehnoloģijas. Masīva koka sienu konstrukcijas var izgatavot daudz ātrāk un ar ievērojami mazāku darbaspēka un enerģijas patēriņu.

Koka būvkonstrukcijas bieži ir liela apmēra detaļas no visas būves, tādējādi dodot iespēju uzbūvēt māju dažās dienās, bet transportam, kas ved jau gatavas ēku detaļas, veicot mazāk piegādes braucienu uz objektu. Vēl viena būtiska koksnes priekšrocība ir iespēja savienojumus veidot pašā materiālā. Tādējādi visa konstrukcija ir kā viens veselums, bez skrūvēm un savilcēm.

“IKTK un tā partnere SIA "Igate Būve" ciena koka viedumu un koka elpu būvkonstrukcijās, ieviešot jauna laikmeta un jaunas paaudzes būvniecības tehnoloģijas, kas paver plašas iespējas dažādām individuālām, oriģinālām un pat unikālām būvēm. IKTK un "Igate Būve" dod iespēju kokam turpināt dzīvot modernās un videi labvēlīgās būvēs, kas vismazāk ietekmē dabu un klimatu,” uzsver uzņēmuma pārstāvji.

Rūpniecisko pētījuma centra SIA “IKTK” nosaukums atšifrējams kā "Inovācijas koka tiltos un konstrukcijās". Tas darbību sāka 2015. gadā, bet kā uzņēmums dibināts jau 2011. gadā. Tā pašreizējie īpašnieki ir SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība Igate" (99%) un SIA "Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts" jeb "MeKA" (1%).

Foto: no arhīva

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Pievieno komentāru

Ekonomika