Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jaunuzņēmumu asociācija: Pieprasījums pēc talantiem ir daudz lielāks nekā vietējā tirgus piedāvājums

Baltijā pieprasījums pēc talantiem ir daudz lielāks nekā vietējā tirgus piedāvājums, līdz ar to nepieciešams fokusēties uz Baltijas talantu kopienas veidošanu, aģentūrai LETA pauda Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.LV" pārstāvji.

Asociācijas pārstāvji uzsvēra, ka kopējais Baltijas iedzīvotāju skaits ir mazliet vairāk nekā seši miljoni, bet, runājot par kvalificēta darbaspēka pieejamību, Baltijas reģions var izskatīties vilinošāks nekā citas Eiropas valstis.

Kā norādīja asociācijas pārstāvji, pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) jaunākajiem datiem, gandrīz 4% Baltijas valstu darbaspēka vecumā no 25 līdz 34 gadiem ir augstākā izglītība. Līdz ar to Baltijas valstis stāv līdzās tādām valstīm kā Francija, Īslande un Jaunzēlande. Lai arī Latvija var lepoties ar augsti kvalificētu darbaspēku, vietējiem uzņēmumiem ikdienā nākas saskarties ar talantīgu darbinieku piesaistes izaicinājumiem, skaidroja "Startin.LV" pārstāvji.

"Startin.LV" valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenblats atzīmēja, ka Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēma strauji pieaug un ir sasniegts punkts, kurā pieprasījums pēc talantiem ir daudz lielāks nekā vietējā tirgus piedāvājums.

"Lai veicinātu talantu attīstību tepat Latvijā, ir jāveic ilgstoši atlikti uzlabojumi. Viens no tiem - jāuzlabo augstākās izglītības kvalitāte mūsu augstskolās. Pārlieku lielais augstākās izglītības iestāžu skaits, nepietiekamais finansējums un Latvijas augstskolu zemais novērtējums starptautiskajos reitingos neatbilst ambīcijām Latviju redzēt kā attīstības un karjeras iespēju centru," izcēla Rozenblats.

Ņemot vērā zemo dzimstības līmeni un augsto emigrāciju, viņš atzīmēja, ka Baltijas talantu tirgus ir limitēts. Tā rezultātā, jaunuzņēmumu dibinātājiem savi darbinieki jāpievilina no citām valstīm. Piemēram, tehnoloģiju jaunuzņēmumā "Printify"patlaban darbojas 128 darbinieki, no kuriem ceturtā daļa ir ārvalstu speciālisti.

"Printify" līdzdibinātājs Artis Kehris uzsvēra, ka starptautisku darbinieku piesaiste ne tikai palīdzējusi uzturēt augstu kvalitāti, bet arī sniedz globālu pieredzi un labākās zināšanas uzņēmuma iekšienē. Tomēr vislielākās problēmas sagādā imigrācijas procedūras. "Starptautisku talantu piesaiste nenozīmē tikai ārvalstu profesionāļus, bet arī Latvijas remigrantus ar starptautisku pieredzi un izglītību. Lai tas izdotos veiksmīgi, ir nepieciešams virzīt Latviju kā kvalitatīvas izglītības un karjeras galamērķi," viņš skaidroja.

"Startin.LV" ir organizācija, kuras mērķis ir attīstīt Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmu un popularizēt jaunuzņēmumu kustību Latvijā, kā arī sekmēt savstarpējo cieņu un sadarbību jaunuzņēmumu vidē. Patlaban organizācija apvieno 75 biedrus.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Ekonomika