Kokaudzētava “Bīlasti” – ģimenes uzņēmums, kas turas (FOTO)

Kokaudzētava “Bīlasti” dibināta 2000. gadā un atrodas Krimūnu pagastā pie Dobeles robežas, blakus pazīstamajam Pētera Upīša ceriņu dārzam un augļkoku stādaudzētavai “Liepas”. “Bīlasti” ir specializējušies dekoratīvo skujkoku audzēšanā. Tiek audzētas tūjas, kadiķi, egles, priedes un pacipreses un citi dekoratīvie augi, nelielos daudzumos arī lapukoki un krūmi. Augi tiek audzēti gan konteineros, gan atklātā laukā.

“Esam ģimenes uzņēmums, kas nodrošina pilna cikla audzēšanu – sākot no nulles, ar saviem spraudeņiem līdz gatavam augam,” stāsta kokaudzētavas saimnieks Māris Deič­manis, izrādot savu deviņus hektārus plašo saimniecību. Skujkoku audzēšana esot lēns un ķēpīgs process, bet ģimene ar visiem darbiem cenšas tikt galā pati un nesūdzas. Par ģimenes uzņēmējdarbības aizsācēju Māris nosauc savu 87 gadus veco māti, kura pēc profesijas ir agronome. Viņa joprojām aktīvi darbojas, un ravēšanā viņai līdzi turēt nevarot neviens. Biznesā iesaistīti visi ģimenes locekļi – brālis, sieva, meita, znots.

Bizness trakajiem


Apskati sākam ar pašiem mazākajiem stādiņiem, kas aug kasetēs un patvērušies siltumnīcās. Kamēr tie apsakņojas, paiet gads. Sākumā apsakņojušies vien 30 procenti stādiņu, tagad jau 95 procenti, bet, lai to iemācītos, aizritēja 30 gadu, turpina M.Deičmanis, rādot trīsgadīgas tūjas, kas aug podiņos. Lai izlolotu četrus piecus metrus garu tūju, ir jāpaiet 20 gadiem. Kokaudzētavā tiek audzētas 20–25 tūju šķirnes, bet pavisam to ir ap simts.


Saimnieks smej, ka nereti cilvēki domā, ka tūjas aug tikpat ātri kā tomāti, taču tas ir sarežģīts un ilglaicīgs process. Turklāt, sākot dekoratīvo skujkoku audzēšanas biznesu, jārēķinās, ka pirmajos piecos sešos gados ienākumu nebūs, bet būs tikai ieguldījumi un izdevumi. Ar dekoratīvo skujkoku audzēšanu Māra ģimene nodarbojas jau kopš 1985. gada, bet SIA “Delta koks” izveidots 2000. gadā.

Visu rakstu varat izlasīt 4.aprīļa “Zemgales Ziņās”

Foto: Eva Pričiņa

Pievieno komentāru

Ekonomika