Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijā gada inflācija maijā – 3,3%

Latvijā šogad maijā salīdzinājumā ar aprīli patēriņa cenas pieauga par 0,2%, bet gada inflācija - šogad maijā salīdzinājumā ar 2018.gada maiju - bija 3,3% apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, maijā pieauga par 3%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2019.gada maijā, salīdzinot ar aprīli, gan precēm, gan arī pakalpojumiem cenas pieauga par 0,2%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju precēm cenas pieauga par 3,4%, bet pakalpojumiem - par 3,1%.

Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām šogad maijā salīdzinājumā ar aprīli bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam dažādu preču un pakalpojumu grupā, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pieauga par 1,5%. Būtiskākā ietekme uz vidēja cenu līmeņa pieaugumu grupā bija dārzeņiem (+6,7%), kā arī cenas turpināja palielināties cūkgaļai (+4,4%). Maijā sadārdzinājās arī siers un biezpiens (+2,6%), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+1,4%), augļu un dārzeņu sulas (+4,6%), konditorejas izstrādājumi (+1,4%), kā arī svaigās vai atdzesētās zivis (+5,8%). Savukārt lētāka bija kafija (-2,3%), jogurts (-2,3%) un mājputnu gaļa (-0,9%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 1,1%. Alkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,7%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi maijā kļuva lētāki vidēji par 0,6%, ko lielākoties noteica cenu kritums siltumenerģijai par 2,6%.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā palielinājās par 1,3%. Degvielai cenu līmenis pieauga par 2,9%, tostarp benzīnam - par 3,9%, bet dīzeļdegvielai - par 2,5%. Cenas pieauga arī pasažieru aviopārvadājumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas maijā pieauga par 1,2%. Dārgāki kļuva viesnīcu pakalpojumi un ēdināšanas pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 2,6%, ko ietekmēja cenu kritums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Cenas palielinājās frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem.

Būtiska ietekme uz cenu pieaugumu mēneša laikā bija arī barībai lolojumdzīvniekiem, savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2019.gada maijā, salīdzinot ar 2018.gada maiju, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 4,3%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija dārzeņiem (+19%), kā arī gada laikā cenas pieauga maizei (+9,7%), konditorejas izstrādājumiem (+5,1%), miltiem un citiem graudaugiem (+13,2%). Cenas palielinājās cūkgaļai (+7,1%), sieram un biezpienam (+4,1%), gaļas izstrādājumiem (+9,2%), šokolādei (+8,2%), augļu un dārzeņu sulām (+7,3%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+11,4%). Savukārt lētāki kļuva svaigi augļi

(-5,9%), kafija (-3,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,6%. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 3,7%, ko galvenokārt ietekmēja alus un stipro alkoholisko dzērienu cenu pieaugums. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 6,2%.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 5,1%. Dārgāka kļuva elektroenerģija, dabasgāze, ūdensapgāde, atkritumu savākšana, mājokļa īres maksa, cietais kurināmais. Vidējais cenu līmenis samazinājās siltumenerģijai.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija degvielai (+7%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 7,4%, benzīns - par 5,5% un auto gāze - par 13,6%. Cenas palielinājās personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru aviopārvadājumiem.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 3,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums barībai lolojumdzīvniekiem, televīzijas abonēšanas maksai un ziediem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas salīdzinājumā ar pagājušā gada maiju pieauga par 4,7%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, kuriem vidējais cenu līmenis palielinājās par 4,5%.

Būtiska ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija arī telekomunikāciju pakalpojumiem, zobārstniecības pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Ekonomika