Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielākā daļa nebanku kreditētāju nākamā gada beigās vai 2020.gada sākumā beigs darbību Latvijā

Lielākā daļa nebanku kreditētāju nākamā gada beigās vai 2020.gada sākumā beigs darbību Latvijā, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijā.

 

"Lielākā daļa nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumu 2019.gada nogalē vai 2020.gada sākumā izbeigs savu darbību Latvijā, tas nozīmē, ka iedzīvotājiem vairs nebūs pieejami īstermiņa aizdevumi," pauda asociācijā, norādot, ka šādas izmaiņas gaidāmas, jo 2019.gada vidū stāsies spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, ar kuriem nebanku kredītiem noteikts procentu likmes ierobežojums, kas būtiski zemāks par izmaksām, kas saistītas ar kredīta izsniegšanu un apkalpošanu.

 

"Priekšvēlēšanu gaisotnē politiķi pieņēma izmaiņas regulējumā, kas negatīvi ietekmēs finanšu pakalpojumu pieejamību Latvijā. Mēs redzam, ka bankas lielākoties aizdod kredītus, kas lielāki par 500 eiro, savukārt mazu summu aizdevumus līdz šim izsniedza nebanku kredītdevēji. Stājoties spēkā izmaiņām, no jūlija Latvijā vairs nebūs pieejami īstermiņa aizdevumi," teica Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

 

Asociācijā prognozēja, ka jūlijā nebanku kredītdevēji vairs no jauna neizsniegs īstermiņa aizdevumus. Nozares uzņēmumi vēl pāris mēnešus apkalpos tos aizdevumus, kas izsniegti pirms grozījumu stāšanās spēkā.

 

"Ar jaunajām izmaiņām nozares regulējumā no tirgus pilnībā tiks izslēgti mazie uzņēmumi, tādējādi vēl vairāk mazinot konkurenci finanšu pakalpojumu tirgū. Prognozēju, ka lielākie tirgus dalībnieki, kuriem ir atbilstoši resursi, konkurēs ar bankām segmentā, kur kredītu summas ir lielākas un atmaksas termiņi garāki," minēja Āboltiņš.

Tāpat asociācijā atgādināja - ņemot vērā, ka pieņemtās izmaiņas ir antikonstitucionālas, nozares uzņēmumi sniegs pieteikumu Satversmes tiesā, lūdzot izvērtēt pieņemto izmaiņu tiesiskumu un samērīgumu.

 

Asociācijā norādīja, ka 2019.gada 1.jūlijā stāsies spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, ar kuriem patēriņa kredītiem noteikts kredīta kopējo izmaksu ierobežojums 0,07 procenti dienā, kas nozīmē, ka turpmāk, izsniedzot 100 eiro aizdevumu uz 30 dienām, maksimāli nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi varēs piemērot komisiju 2,1 eiro apmērā, bet šāds cenas ierobežojums nesedz ne kapitāla izmaksas, ne klientu maksātspējas vērtēšanas procesa izmaksas, ne izziņu saņemšanu no valsts datu bāzēm, kā arī citas saistītās izmaksas.

 

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija apvieno ārpus banku sektora esošus uzņēmumus, kas iedzīvotājiem Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus.

 

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Ekonomika