Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No nākamā gada būvizstrādājumiem, sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai būs jāpiemēro vispārīgā PVN maksāšanas kārtība 1

Eiropas Komisija nav piešķīrusi atļauju Latvijai ieviest apgriezto jeb reverso pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtību būvizstrādājumiem un sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai, līdz ar to no 2020.gada 1.janvāra komersantiem, kuri veic minēto preču piegādes, būs jāpiemēro vispārīgā PVN maksāšanas kārtība, aģentūru LETA informēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

Dienestā arī atzīmēja, ka šogad 30.maijā tika pieņemti vairāki būtiski grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tostarp atcelta apgrieztās jeb reversās PVN maksāšanas kārtība būvizstrādājumiem, sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai no 2020.gada 1.janvāra. Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktais īpašais PVN piemērošanas režīms būvizstrādājumu, sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādēm būs spēkā tikai līdz 2019.gada 31.decembrim.

VID atgādina, ka ikvienam konkrētajam darījumam tiek piemēroti tie normatīvi, kas Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē ir spēkā darījuma brīdī. Preču piegādes iekšzemē brīdis ir tad, kad faktiski tiek veikta preču piegāde, bet ne vēlāk par brīdi, kad preces ir saņēmis preču saņēmējs vai kad samaksa par preču piegādi veikta atbilstoši nodokļa rēķinam pirms preču piegādes.

Līdz ar to nodokļa maksātājiem jāpievērš uzmanība konkrēta darījuma brīdim Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē un attiecīgi jāpiemēro īpašais nodokļa piemērošanas režīms vai vispārīgā nodokļa maksāšanas kārtība.

Piemēram, ja līgums par būvizstrādājumu, sadzīves elektronisko iekārtu vai sadzīves elektriskās aparatūras piegādi ir noslēgts 2019.gadā un piegāde ir paredzēta arī 2020.gadā, pārdevējam, veicot šo preču piegādi 2019.gadā, jāpiemēro īpašo nodokļa piemērošanas režīmu, savukārt no 1.janvāra 2020.gada veiktajai preču piegādei, jāpiemēro vispārīgo PVN maksāšanas kārtību, ja vien apmaksa atbilstoši nodokļa rēķinam par 2020.gadā veicamajām piegādēm nav saņemta jau 2019.gadā.

Līgumiem, kas noslēgti pirms Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumu veikšanas, PVN ir piemērojams, ievērojot Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumus, kas stājās spēkā 2020.gada 1.janvārī.

Tādējādi, ja atbilstoši līgumiem, kas noslēgti pirms minēto Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumu veikšanas, ir saņemts avanss atbilstoši izrakstītajam nodokļa rēķinam, tas ir darījuma brīdis un šādam darījumam ir piemērojams tāds PVN piemērošanas režīms, kāds bija avansa saņemšanas brīdī. Gadījumā, ja avanss, kas atbilstoši izrakstītajam nodokļa rēķinam pirms 2020.gada 1.janvāra nebija apmaksāts pilnā apmērā, tad atlikušajai darījuma summai PVN ir piemērojams ievērojot Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumus, kas stājās spēkā 2020.gada 1.janvārī.

VID aicina komersantus laicīgi sagatavoties šīm izmaiņām un darījumos ņemt vērā VID ieteikumus, ar kuriem var iepazīties VID informatīvajā materiālā "Par PVN piemērošanu saistībā ar apgrieztās jeb reversās PVN maksāšanas kārtības atcelšanu būvizstrādājumu, sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādēm". Materiāls pieejams VID tīmekļa vietnē "www.vid.gov.lv" sadaļā "Nodokļi", "Pievienotās vērtības nodoklis", "Informatīvie un metodiskie materiāli", "Dažādas situācijas".

Foto: pixabay.com

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Jānis Labrencis.

PVN ir PATĒRIŅA NODOKLIS, KURU MAKSĀ PRECES VAI PAKALPOJUMA GALĒJAIS PATĒRĒTĀJS, tas ir mēs visi veikalā iepērkoties, maksājam šo patēriņa nodokli. Pastāvot iespējai šo PVN priekšapmaksu saņemt atpakaļ, tiek pavērta iespēja visām krāpnieciskajām PVN shēmām. PVN priekšapmaksa ir vistiešākais nodoklis uzņēmēja ieguldījumiem ražošanā, kurš visvairāk bremzē tās attīstību.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.18 12:36

Ekonomika