Saziņa ar VID plānota tikai elektroniski 6

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, konceptuāli atbalstīja grozījumus nodokļu un nodevu likumā, kas paredz, ka iesniegumus Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nodokļu administrēšanas jautājumos no 2021.gada nodokļu maksātāji varēs iesniegt tikai, izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).

Plānots, ka jebkurš iesniegums, kurā ietverts VID kompetencē esošs lūgums, sūdzība, jautājums vai priekšlikums, kā arī gada ienākumu deklarācija, būs jāiesniedz tikai elektroniski, informē Saeimas Preses dienests. 

Lai personas, kas nav EDS lietotājas, varētu apgūt iemaņas darbam ar elektronisko sistēmu, ka arī, lai VID varētu veikt izglītojošus pasākumus un informēt iedzīvotājus par gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu un iesniegšanu elektroniski, izmaiņas plānots ieviest no 2021.gada 1.janvāra.

Lai persona varētu lietot EDS, tai būs jāreģistrējas kā elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietotājam. To varēs izdarīt tiešsaistē, autentificējoties ar internetbanku, elektronisko identifikācijas karti vai drošu elektronisko parakstu. Tāpat par EDS lietotāju varēs kļūt, personīgi iesniedzot rakstisku iesniegumu VID un apliecinot savu identitāti. VID iesniedzēju reģistrēs kā EDS lietotāju un tam piešķirs lietotājvārdu un paroli.

Likuma grozījumi rosināti, lai paātrinātu informācijas apriti un samazinātu administratīvo slogu gan nodokļu maksātājiem, gan nodokļu administrācijai. Patlaban VID nodokļu maksātājiem nodrošina vairāk nekā 220 dažāda veida pakalpojumus nodokļu (nodevu) administrēšanas un muitas jomā. VID dati liecina, ka pagājušajā gadā no fiziskajām un juridiskajām personām saņemti turpat 95 tūkstoši, bet šī gada pirmajos septiņos mēnešos virs 50 tūkstošiem dokumentu papīra veidā, teikts grozījumu anotācijā.

Tāpat VID statistika liecina, ka ik gadu apmēram 18 procenti no gada ienākumu deklarācijām tiek iesniegtas papīra veidā, un to atbilstoša apstrāde VID 2017.gadā izmaksāja vairāk nekā divus miljonus eiro.

Apspriežot iecerētās izmaiņas, komisijas sēdē izskanēja vairāki jautājumi, tostarp par to, cik samērīga ir pilnīga pāreja uz saziņu elektroniski. Tika uzsvērts, ka ikvienam, kam ir nepieciešams, piemēram, noskaidrot kādu interesējošu jautājumu, iesniegt sūdzību vai apstrīdēt pieņemtu lēmumu, ir jānodrošina iespēja to izdarīt. 

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, kā arī Finanšu ministrijas pārstāvji deputātiem apliecināja, ka vairākus jautājumus plānots risināt, sniedzot priekšlikumus likumprojekta otrajam lasījumam, tostarp par nodokļu administrācijas ieceri fiziskajām personām piedāvāt parakstīt jau priekšaizpildītu ienākumu deklarāciju no VID rīcībā esošajiem datiem. 

 

 

 

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 6

:D

Sveiciens no valsts vecākā gadagājuma cilvēkiem!

pirms gada, 2019.12.17 22:26

68

Muļķu zemē latvānijā domā, ka te dzīvo tikai 30gadienki!

pirms gada, 2019.12.18 07:56

laiks

jāiet laikam līdz, jeb mūžu dzīvo mūžu mācies...

pirms gada, 2019.12.18 10:19

beka

"laikam" varētu padomāt ka tu nekad nebūsi vecs. Es netaisos gadu maksāt par internetu, lai reizi gadā iesniegtu deklaraaciju.

pirms gada, 2019.12.18 10:32

jelgavniece

Var jau arī iesniegt aizejot uz bibliotēku,kur 1h var izmantot datoru pa brīvu.

pirms gada, 2019.12.21 17:39

jelgavniecei

Tieši tādi idioti kā tu arī pieņēma šo izmaiņu - saziņa tikai elektroniski. Aizej uz bibliotēku un paskaties kā 90gadīga ome sabildēs izdevumu čekus, saliks edsa lapā vienas stunda laikā.Pat trīs stundu laikā.

pirms gada, 2019.12.23 16:05

Ekonomika