Smiltsērkšķu maratons, kas nekad neapstājas (FOTO) 5

Jelgavas novada Platones pagasta “Zeltlejās” Eduards Vilks un Elīna Cēsniece 24 hektāros iestādījuši smiltsērkšķu dārzus un no zeltainās ogas ar zīmolu “Zelt” gatavo pārtikas un kosmētikas produktus. Pēc četru gadu cītīga darba smiltsērkšķu audzētāji nolēmuši, kā viņi paši saka, iet tautās un pievērsties arī lauku tūrismam un izglītojošu pasākumu rīkošanai. “Zeltlejas” atrodas teju tūlīt aiz Jelgavas robežas, un par dārza atrašanās vietu vēsta koši oranžos toņos ieturēts plakāts šosejas malā. Saimniecība iekārtota skaistā vietā starp simtgadīgiem ozoliem, bet pavisam netālu plūst Platones upe. Smiltsērkšķi nav vienīgā kultūra, kas šeit tiek audzēta, ir arī vairākas siltumnīcas, kurās sārtojas zemenes. Tās iestādītas, jo pašiem garšojot. “Zemenes būs gatavas uz māmiņdienu. Ja siltumnīcas būtu apkurinājuši, tad būtu jau tagad,” paskaidro saimnieki. Zemenes tiek audzētas 600 kvadrātmetru platībā gan augsnē, gan substrātā.

Aicina uz atvērto durvju dienām

Šajās brīvdienās – 4. un 5. maijā – “Zelt” smiltsērkšķu dārzā sadarbībā ar “Lauku ceļotāju” notiks atvērto durvju dienas “Izzini, iesaisties, nogaršo”, kurās apmeklētāji varēs iepazīties ar smiltsērkšķu audzēšanu, uzzināt par to vērtīgajām īpašībām un izmantošanu veselības veicināšanai un skaistuma uzlabošanai. Tāpat varēs iesaistīties dabīgās kosmētikas pagatavošanas meistarklasē un degustēt “Zelt” produkciju. “Ceļojot pa Eiropu, esam daudz ietekmējušies no lielajiem vīna dārziem, kur līdzīgi veidoti pasākumi ir cieņā. Esam aizguvuši dažas idejas,” atklāj E.Vilks. 

“Smilts­ērkšķis ir kā olīvkoks – ja par to rūpējas, ciena, tas aug un ražo ilgi. Latvijā vecākie dārzi ir trīsdesmitgadīgi,” viņš turpina.“Zelt” produktu ražotāji labprāt sadarbojas ar citiem vietējiem ražotājiem – kosmētikas izgatavošanā ar SIA “Gusto” Bauskā, bet pārtikas produktu ražošanā ar diviem uzņēmumiem Talsos. Veidojas arī laba sadarbība ar uzņēmumu “Dabas dots” Nākotnē, turpina Eduards, piebilstot, ka neredz jēgu ieguldīt angāros, iekārtās un tehnikā, ja visapkārt ir daudz uzņēmēju, ar kuriem sadraudzēties.

Visu rakstu varat lasīt 2. maija “Zemgales Ziņās”

 Foto: Eva Pričiņa

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Joske

Smiltsērkski ir feina manta bet nolasit nu gan vinus ir sasoditi riebigi del tiem asumiem.

pirms 2 gadiem, 2019.05.04 13:49

Lauķis

Lielākais prieks par pašiem darītājiem, super

pirms 2 gadiem, 2019.05.16 21:35

Es

Nu ziniet ko,komentāri ir apsurdi.Tur vergo bērni,pa 1.euro kg.Darba līgumi sastādīti tikai strādniekiem,saimnieki ne par ko neatbild.Par katru sīkumu 10% no algas,15% nodoklōs.STRĀ'DĀ,PA 10-12 STUNDĀM BĒRNI 15.GADĪGI.NE ŪDENS UZ LAUKA,NE ATBILDĪBA.PAT VERGIEM DEVA ŪDENI UZ PLANTĀCIJĀM..Pirmajā dienā pat nenosvēra kasti,;teica rīt pateikšu..To visu zinu,jo mans bērns tur strādāja.Un viņas teiktais nav meli,jo arī citi bērni to saka.Vedot mājās,bērniem sirds lūzt.Kauns,uz bērnu reiķina pelnīt.Pagājušajā gadā vismaz bija saprātīga cena.

pirms 2 gadiem, 2019.08.11 21:28

Meli

Iestājos darba, nostrādāju nedaudz, un pasaka ka alga ienāks no 3 dienas līdz 5 dienai, tāpēc ka mēs esam 2 tā un tāpēc nevaram nosūtīt, un kad pazvanīju 5 dien man pateica ka viņi algas nesūta, bet sūta grāmatvede, bet tā arī nekā nav, un teica ja nav piektdien, tad būs 1 dien , tūlīt būs vakars un tāpat nekā nav, un zvanīju pat neceļ vairāk, nesaprotu kāpēc vini tā dara ????‍♂️

pirms gada, 2020.08.31 16:22

Ekonomika