Tirgotāju asociācija aicina no 9.marta atsākt tirdzniecību nepārtikas preču veikalos 1

Latvijas Tirgotāju asociācija aicina valdību no 9.marta ļaut atsākt tirdzniecību nepārtikas preču veikalos, aģentūru LETA informēja asociācijas pārstāvji.

Asociācijā norādīja, ka Latvijas tirgotāji pilnībā atbalsta un pievienojas Vācijas mazumtirgotāju savienības aicinājumam par nepārtikas preču mazumtirdzniecības atsākšanu no 8.marta. Tās atsākšanai tirdzniecība ir definējusi septiņus pamatprincipus, kas ir līdzīgi Latvijas Tirgotāju asociācijas deklarētajiem.

Vācijas mazumtirgotāju savienības Tirdzniecības septiņu punktu plāns nepārtikas veikaliem paredz ierobežot klientu skaitu, nosakot 20 kvadrātmetru vienam pircējam, nodrošināt dezinfekcijas līdzekļus pircējiem, regulāri tīrīt virsmas un vēdināt telpas, pie kases pēc iespējas uzstādīt aizsargu.

Tāpat Vācijas mazumtirgotāju savienības plāns paredz izveidot viegli atpazīstamas klientu vadības sistēmas ieejas un norēķinu zonās, lai palīdzētu apmeklētājiem izvairīties no sastapšanās un sastrēgumiem, uzraudzīt distances ievērošanu, pienākumu valkāt maskas gan darbiniekiem, gan klientiem, veicināt bezkontakta maksājumus.

Vācijas tirgotāju plāns arī paredz nodalīt darbinieku maiņas un nerīkot darbiniekiem kopīgus pārtraukumus, sekot darbinieku veselības stāvoklim, apmācīt darbiniekus epidemioloģiskās drošības jautājumos, par drošības pasākumiem paziņot klientiem, kā arī stingri uzraudzīt, lai klienti ievērotu noteikumus, pārkāpumu gadījumā arī izraidīt klientus no veikaliem.

Latvijas Tirgotāju asociācija aicina valdību izlīdzināt godīgo konkurenci nepārtikas tirdzniecībā un atļaut strādāt mazajiem tirgotājiem, ievērojot drošas tirdzniecības noteikumus. Tāpat asociācija aicina pakāpeniski atvērt arī pārējās nozares, tostarp jau tuvākā laikā atļaut ēdināšanas pakalpojumus atvērtās terasēs.

Vācijas mazumtirgotāju savienības akcijas iniciatori ir Eiropas lielākā apavu mazumtirgotāja "Deichmann" direktoru padomes priekšsēdētājs Heinrihs Deihmans un Eiropas lielākā tirdzniecības centru operatora ECE vadītājs Aleksandrs Otto.

Latvijas tirgotāji atbalsta šādu Eiropas iniciatīvu, aicinot no 9.marta arī Latvijā atvērt nepārtikas tirdzniecību.

Veikalu tīkla "Alba" pārstāvis Igors Lucijanovs uzsvēra, ka šajā jautājumā pilnīgi noteikti solidarizējas, jo nozare gaida situācijas atrisinājumu. "Esošie aizliegumi nekādā veidā neatrisina problēmu, jādara viss iespējamais, lai veikali atvērtos. Jā, ar nepieciešamo kontroli, stingriem noteikumiem, bet tirgotājiem ir jāļauj strādāt. Viss ir aizgājis par tālu un nav redzams, kad un kā tas atrisināsies," viņš pauda.

Savukārt veikala "R.D.A." pārstāve Eva Vidovska atzīmēja, ka apģērbu veikali ir slēgti kopš 19.decembra, un jūtams, ka pieaug arī klientu neapmierinātība. 

Vidovska norādīja, ka tirgotāji ir par drošu tirdzniecību un vienlīdzīgām tirdzniecības vadlīnijām, jo klientiem tiek liegta iespēja iegādāties sezonai nepieciešamas preces, bet uzņēmējiem ar sadarbības partneriem veidojas arvien saspringtākas attiecības.

Trauku veikala "Arkolat" vadītāja Daina Pečate piebilda, ka tirgotāji jūtas noguruši no garā ierobežojumu perioda. "Valstī izsludinātie aizliegumi ierobežo cilvēku iespējas, labsajūtu, turklāt vairs nerunājam par īslaicīgām neērtībām. Trauku tirdzniecība, ar ko nodarbojamies mēs, nav tā pieprasītākā, lai cilvēki veikalos drūzmētos. Latvijas ekonomiskajā situācijā mums kā tirgotājam svarīgs ir katrs pircējs, turklāt pieļauju, ka ir ģimenes, kurām jaunu trauku iegāde, iespējams, uzlabotu labsajūtu un psiholoģisko veselību," viņa sacīja.

Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvji uzsvēra, ka nepārtikas tirdzniecībā strādā aptuveni 50% nozarē strādājošo, taču pircēju kontaktu skaits ir piecas reizes mazāks nekā pārtikas tirdzniecībā, tāpēc veikalu atvēršana rada minimizētu pircēju apmeklējumu skaita pieaugumu. Vienlaikus, saprotot veselības sistēmas kapacitātes problēmas, tirgotāji piedāvā saistīt ierobežojumus ar diviem rādītājiem - gan incidences rādītāju, gan intensīvās terapijas īpatsvaru ārstēšanā.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets 25.februārī atlika lemšanu par mazo veikalu atvēršanu.

Ar priekšlikumu atlikt EM priekšlikuma izskatīšanu nāca klajā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) un veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), kuru ieskatā šis nav īstais brīdis, lai lemtu ierobežojumu mīkstināšanu, piebilstot, ka drīzāk būtu jādomā par pasākumiem saslimstības ar Covid-19 mazināšanai.

Ekonomikas ministrijas priekšlikums paredzēja, ka no 9.marta mazumtirdzniecības pakalpojumus klātienē bez preču grupu pārdošanas ierobežojumiem būtu tiesīgi sniegt arī veikali ar platību līdz 300 kvadrātmetriem, kuros apmeklētājiem ir nodrošināta atsevišķa ārējā ieeja tirdzniecības vietai.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 1

cilvēks

Tā kā ir sācies trešais (???) vilnis, šādas prasības ir absurdas. Joprojām mirst cilvēki, nu jau ne tikai no kovid, bet arī no mentālām traumām, daudzi apdomā idejas par pašnāvībām, skolnieki zaudē redzi no nepārtrauktas blenšanas monitoros tiešsaistes mācību laikā. Bet tirgotāji grib tirgoties. Nē!!! Kamēr korons nebūs beidzies, nebūs miruši visi, kam jāmirst un izveseļojušies visi, kam paveicās, nekādi atvieglojumi nav paredzēti. Mums vēl nav bijušas NMP auto rindas pie slimnīcām.

pirms mēneša, 2021.03.08 15:50

Ekonomika