Honkongā notiek Tjaņaņmeņas slaktiņa gadadienas pasākumi

Honkonga, 5.jūn., LETA--AFP. Pirmdien Honkongā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku ar svecēm rokās piedalījās Tjaņaņmeņas slaktiņa gadadienas piemiņas pasākumā, kas šogad ir vienīgais publiskais demokrātijas cīnītāju upuru piemiņas pasākums Ķīnā.

«Mēs gādāsim jums taisnību. Demokrātiskai Ķīnai ir jākļūst par patiesību,» sacīja viens no pasākuma organizētājiem Honkongas Viktorijas parkā.

Protesta pasākumā piedalījās 55 000 cilvēki, tas ir vairāk nekā pagājušajā gadā, kad piedalījās 44 000, norāda pasākuma organizētāji.

Pieminot Tjaņaņmeņas slaktiņā bojā gājušos, Honkongas piemiņas pasākumā Viktorijas parkā tika dedzinātas sveces, nolikti ziedi un piemiņas vainagi.

Piemiņas pasākuma laikā tika demonstrēts 1989.gada Tjaņaņmeņas protesta akciju dalībnieka Vana Daņa video vēstījums.

«Jau 18 gadus mēs noturam piemiņas pasākumus par godu 4.jūnija upuriem. Mums tas ir jāturpina, līdz mēs redzam taisnības uzvaru,» sacīja Daņs, un piemiņas pasākuma dalībnieki viņam atbildēja ar saucieniem - «atbalstiet 4.jūniju, atbalstiet cilvēktiesības».

Jau ziņots, ka Tjaņaņmeņas slaktiņa gadadienas laikā Ķīnas varasiestādes ir veikušas pastiprinātas drošības pasākumus un noteikušas mājas arestu vairākiem disidentiem.

Ik gadu Tjaņaņmeņas slaktiņa gadadienas laikā Ķīnas varasiestādes vēršas pret disidentiem un arī pēdējo dienu laikā drošības spēku pārstāvji ir noteikuši mājas arestu vismaz sešiem disidentiem, kā arī aktīvistiem no kustības «Tjaņaņmeņas mātes», kurā apvienojušies Tjaņaņmeņas slaktiņā nogalināto tuvinieki.

Piemiņas pasākumus rīkot ir iespējams vienīgi Honkongā, kas arī pēc pievienošanas Ķīnas Tautas republikai ir saglabājusi zināmu autonomiju un demokrātiskas tradīcijas.

Nav oficiāli apstiprināts bojā gājušo skaits Tjaņaņmeņas laukumā 1989.gada demonstrāciju laikā, tomēr vispārēji ir pieņemts, ka toreiz tika nogalināti vairāki simti, ja ne pat tūkstoši protestētāju, kad 4.jūnijā uz Tjaņaņmeņas laukumu pēc sešu nedēļu ilgām demokrātijas piekritēju demonstrācijām tika nosūtītas armijas vienības.

Slaktiņš Tjaņaņmeņas laukumā ir viens no «aizliegtajiem tematiem» Ķīnā. Valsts komunistu valdība noraida apsūdzības, ka demonstrāciju apspiešanas laikā būtu gājuši bojā daudz cilvēku, un uzsver, ka represijas bija nepieciešamas, lai Ķīnā nodrošinātu ekonomisko izaugsmi un stabilitāti.

Pievieno komentāru

Citas ziņas