Jelgavā atkal viesosies tuviešu šamanis

Šamanis no tālās Tuvas Lazo Mongušs pirms trim gadiem jau viesojās Jelgavā kopā ar savu tautiešu mūzikas grupu «Ay - Kherel». Trešdien pulksten 18 viņš atkal būs sastopams mūsu pilsētas kultūras namā un stāstīs par savu darbu.

Tuviešu šamanis ir priesteris ar anīmisku pasaules uzskatu - pārliecību par dabas garīgumu un dzīvi kā mākslu ar to sazināties un sadzīvot.

Bet viņa ikdiena aizrit pildot tādus kā tautas dziednieka pienākumus: ik rītu dodoties uz pieņemšanas telpām, kur viņu gaida rindā sastājušies vājinieki, un līdz pat vēlam vakaram dziedējot fiziskas un garīgas vainas, ņemot talkā dabas līdzekļus, psihofiziskus paņēmienus, okultas zināšanas un šamaņa saasināto instinktīvo jutību.

Kāda rituāla fragmentu, kura «pilnā versija» pastiprinot klātesošo sajūtas, Lazo Mongušs pirms trim gadiem demonstrēja arī minētā koncerta laikā.

Toreiz, pirms trim gadiem, sastapts pārpildītā Mazajā Ģildē neilgi pēc «Ay - Kherel» koncerta, viņš, laiski vāļājoties guļvietā Doma kora skolas kopmītņu istabiņā, nogurušā un nedaudz ērcīgā balsī pauda vilšanos - šejienieši esot tendēti uz ārišķībām, nevis īstu interesi par šamaņa praksi. Šis esot viņa pirmais un laikam arī palikšot pēdējais ārzemju ceļojums.

Bet priekšstats mainījās, un notika citādi. Pirmajai sekoja otrā un arī trešā viesošanās reize Latvijā. Pa vidu iznācis ar priekšlasījumiem un ārstēšanu pabūt arī Rietumeiropā. Tagad pirmo ciemošanās reizi mūsu zemē Lazo atceroties ar to, ka pēc koncerta Ģildē viņu viesos uz Maikapara namu uzaicinājusi pati Latvijas Valsts prezidente. Pagājušajā ziemā tiekoties ar kuldīdzniekiem, tālais viesis rādīja pie amattērpa piestiprinātu milzu dzintaru - tas esot no Vairas Vīķes-Freibergas par viņas rezidences «iztīrīšanu» no nejaukiem gariem.

Ja nav vēlēšanās kļūt par šamaņa pacientu, uz tikšanos var atnākt kaut vai fantastisko stāstu dēļ. Piemēram, par to, kā pirms gadiem trim ar dažu dienu «ārstniecības kursu» kalnos glābis šķietami nedziedināmu vēža slimnieci.

Tiesa gan, jūtot, ka cilvēks atnācis nevis nopietnas vajadzības dēļ, bet paskatīties uz viņu kā «dīvainu putnu» vai pavīpsnāt, Lāzo lūdzot apmeklētāju novilkt kreklu un ar vienu no savām amata pātagām pamatīgi uzšaujot.

Taču šādam paņēmienam nevajadzētu būt «paraugdemonstrējumu» arsenālā gaidāmajā tikšanās reizē, jo lekcijas nosaukums «Kas pareizāk: nezināmo noliegt vai censties izprast?», domājams, ietver iespēju atbildēt uz dažādā ieinteresētības un kritiskuma pakāpē formulētiem jautājumiem.

Pievieno komentāru

Citas ziņas