Kalvītis: Nākamgad minimālā alga tiks palielināta līdz 160 latiem

Rīga, 20.jūn. Nākamgad minimālā alga tiks palielināta no 120 līdz 160 latiem, šorīt intervijā telekompānijas LNT raidījumam «900 sekundes» apstiprināja Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP).

Savukārt neapliekamo minimumu plānots palielināt līdz 80 latiem.

Kā skaidroja valdības vadītājs, galvenais mērķis, palielinot minimālo algu, ir tā saukto aplokšņu algu izskaušana un iedzīvotāju saņemto ienākumu legalizācija.

Lai arī darba samaksas palielināšana ietekmē inflāciju, daudz būtiskāka esot cīņa ar ēnu ekonomiku, uzsvēra Ministru prezidents. «Uzņēmēji būs spiesti legalizēt darba samaksas apjomus,» skaidroja premjers.

Pēc Kalvīša teiktā, šāds minimālās algas palielinājums ļaus Latvijai izkļūt no "astes gala" Eiropas Savienībā (ES), kur patlaban Latvijai ir trešā zemākā minimālā darba alga mēnesī. Mūsu valsts starp ES dalībvalstīm apsteidz tikai Rumāniju un Bulgāriju.

Pēc «Eurostat» datiem, Latvijā šī gada janvārī minimālā darba alga mēnesī bija 172 eiro (120 lati). Rumānijā minimālā darba alga mēnesī bija 114 eiro (80 lati), bet Bulgārijā viszemākā - 92 eiro (65 lati).

Visaugstākā minimālā darba alga starp ES dalībvalstīm ir Luksemburgā - 1570 eiro (1103 lati).

Lietuvā ir ceturtā zemākā minimālā mēnešalga starp ES dalībvalstīm - 174 eiro (122 lati). Igaunijā minimālā mēnešalga ir 230 eiro (162 lati).

Kā ziņots, ar priekšlikumu no 2008.gada paaugstināt minimālo darba algu līdz 160 latiem nāca klajā Labklājības ministrija (LM).

LM ierosina paaugstināt minimālo algu no 120 līdz 160 latiem pēc valdības apstiprinātās koncepcijas, kas paredz 2008.gadā minimālo algu noteikt 48% no prognozētās vidējās bruto darba samaksas 2007.gadā.

Pēc provizoriskiem aprēķiniem, minimālās algas paaugstināšana no 120 līdz 160 latiem budžetā prasīs 13,3 miljonus latu, bet prognozējamie ieņēmumi būs 67,1 miljons latu.

Paaugstinot minimālo algu, palielināsies ieņēmumi valsts budžetā, jo samazināsies aploksnēs izmaksātās algas daļa, par kuru netiek maksāti nodokļi. Paaugstināta minimālā alga lielākoties uzlabos dzīves līmeni galvenokārt cilvēkiem ar maziem ienākumiem.

LM uzskata, ka minimālās algas paaugstināšana būtiski neietekmē inflācijas pieaugumu. 2005.gadā, kad minimālā darba alga netika paaugstināta, inflācija sasniedza 6,7%, kas līdzinās inflācijas rādītājiem gados, kad minimālā alga tika paaugstināta. Tas liecina, ka patēriņa cenas valstī straujāk tiek pielīdzinātas ES līmenim, bet minimālā atalgojuma pieaugums ir mazs.

Nepaaugstinot minimālo algu, palielināsies darbaspēka emigrācijas draudi, uzskata LM. Uzņēmēji cietīs zaudējumus, negūs iespējamo peļņu darbaspēka trūkuma dēļ, viņiem nāksies tērēt papildu līdzekļus, lai atrastu jaunus darbiniekus.

Minimālās algas paaugstināšana, salīdzinot ar neapliekamo minimumu, ir izdevīgāka tieši maznodrošinātajiem. Piemēram, paaugstinot neapliekamo minimumu no 50 līdz 90 latiem, neto pieaugums ir desmit lati. Paaugstinot minimālo algu no 120 līdz 160 latiem, neto pieaugums ir 27,30 lati.

2006.gadā veiktajā aptaujā aptuveni 90% darba devēju uzskatīja, ka minimālā darba alga jāpaaugstina līdz vidēji 160 latiem.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2006.gadā minimālo algu saņēma 66 200 cilvēki jeb 8,9% no strādājošo kopskaita. Turklāt privātajā sektorā strādāja 88,7% minimālās algas saņēmēju, kamēr sabiedriskajā sektorā - tikai 11,3%.

Pievieno komentāru

Citas ziņas