Ķīnā nomiris pirmais savvaļā palaistais nebrīvē uzaugušais lielais panda

Pekina, 31.maijs, LETA--AFP. Pirmais savvaļā Ķīnā palaistais nebrīvē uzaugušais lielais panda Sjansjans nomiris, nodarot smagu triecienu Ķīnas centieniem glābt šo kritiski apdraudēto dzīvnieku sugu.

Piecus gadus vecais Sjansjans atrasts miris februārī. Pēc ekspertu novērtējuma, viņš visdrīzāk zaudējis cīņā par teritoriju ar savvaļas lielajiem pandām.

Sjansjans, kas tulkojumā nozīmē labvēlīgs, piedzima un uzauga kopā ar 102 citiem apdraudētās sugas pārstāvjiem Volunas lielo pandu aizsardzības un pētījumu centrā Sičuaņas provincē.

Pēc ilgiem treniņiem savvaļas dzīvei, Sjansjans pagājušā gada aprīlī tika izlaists savā dabiskajā vidē kalnainajā un mežainajā Volunas apkaimē, Ķīnas dienvidaustrumos.

Viņš bija pirmais nebrīvē augušais lielais panda, kas izlaists savvaļā, taču izrādījās, ka viņš nespēj izdzīvot brīvībā.

«Mēs izvēlējāmies Sjansjanu, jo uzskatījām, ka viņam kā spēcīgam tēviņam ir labākas izredzes izdzīvot skarbajos dabas apstākļos. Bet citi pandu tēviņi acīmredzot uzskatīja Sjansjanu par draudiem,» sacīja Volunas dabas rezervāta direktora vietnieks Ļi Dešens.

Sjansjanam pirms palaišanas savvaļā trīs gadus tika mācīts būvēt migu, atrast barību un iezīmēt teritoriju, taču viņam nebija nekādas pieredzes cīņā ar saviem sugas brāļiem.

Rezervāta galvenais veterinārs Jans Čunsjans piebilda, ka turpmāk eksperti pievērsīs vairāk uzmanības, lai nebrīvē augušām pandām iemācītu labāk cīkstēties un aizstāvēties.

2003.gadā Ķīnas eksperti sāka apmācīt nebrīvē dzimušos dzīvniekus, lai varētu viņus palaist savvaļā un tādā veidā palielinātu brīvībā dzīvojošo lielo pandu skaitu.

Rezervāta darbinieki atzīst, ka Sjansjana nāve ir smags trieciens šiem centieniem, bet tas neapturēs citu lielo pandu izlaišanu savvaļā.

«Mēs visi esam ļoti skumji par Sjansjanu, bet tas nenozīmē, ka projekts ir izgāzies. Mēs esam daudz ko mācījušies no notikušā ar Sjansjanu, un tas mums palīdzēs pielāgot un uzlabot projektu,» sacīja Ķīnas Lielo pandu aizsardzības un pētījumu centra vadītājs Džans Hemiņs.

Lielās pandas ir viena no apdraudētākajām dzīvnieku sugām pasaulē, jo savvaļā mīt tikai apmēram 1590 pandas, lielākoties Sičuaņas kalnos. Pētījumu centros ir nedaudz vairāk nekā 210 pandas, bet vēl neliels skaits atrodams pasaules zooloģiskajos dārzos.

Astoņdesmito gadu vidū savvaļā bija atlikušas aptuveni 1110 pandas.

Lielās pandas, kas slavenas ar savu lielo ēstgribu un izvēlīgumu partneru ziņā, nav vairs uz iznīcības sliekšņa, bet šo dzīvnieku izmiršanas briesmas tomēr vēl nav garām.

Pievieno komentāru

Citas ziņas