Par latviskuma saglabāšanu Brazīlijā

Sadarbība ar jauno sadraudzības pilsētu Novaodesu Brazīlijā varētu izpausties vairāk kā rūpes par latviešu valodas un latviskuma saglabāšanu turienes latviešu kopas vidū. Attāluma dēļ saskarsme nebūs tieša, bet vairāk virtuāla - tā preses konferencē atzina Jelgavas Domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, kurš jūnija pirmajā pusē Valsts Prezidentes delegācijas sastāvā apmeklēja Brazīliju.

«Trešā paaudze ir tā, kurai pamazām sāk izzust valodas prasme un saikne ar savu tautu un senču dzimteni,» par Novaodesas latviešu kopas vecākās paaudzes rūpi stāsta A. Rāviņš. Tālab noslēgtais sadarbības līgums līdzinoties ar Magadānu parakstītajam dokumentam. Sadarbība vairāk varētu izpausties izglītības un kultūras jomā, kā arī bērnu un LLU studentu apmaiņas programmu veidā. Ekonomika Brazīlijā strauji attīstās, tomēr ir savdabīga un pašpietiekoša.

Domes priekšsēdētājs piekrīt, ka sadarbība ar Latīņameriku attāluma dēļ ir dārga. Jelgava uzturēšot saikni ar Novaodesas latvieti Dainu Grasmani, kas savukārt uztur sakarus ar abu valstu goda konsuliem un ārvalstu institūcijām, lai pakāpeniski starp pilsētām izveidotu noturīgākus kontaktus.

Mūsējie pārliecinājušies, ka Brazīlijas latvieši seko līdzi notikumiem Latvijā un pārzina galvenās aktualitātes. Spriežot pēc redzētā, Novaodesas latvieši esot samērā situēti un piederot vidusslānim.Desmitā daļa no 50 000 Novaodesas iedzīvotāju ir latvieši. Tā ir Brazīlijā lielākā latviešu kopa. Apritējuši simts gadu, kopš kādreizējie izbraucēji no Latvijas šeit sākuši būvēt pilsētu. Tās nosaukumam ar Latviju gan nav nekāda sakara. Nelielajā pilsētā, kas atrodas ap 150 kilometru attālumā no lielpilsētas Sanpaulu, attīstīta virkne nozaru, šeit no cukurniedrēm ražo bioetanolu, ir moderna atkritumu pārstrādes rūpnīca u.c.

Pilsētā ir Lauksaimniecības institūts un starptautiski pazīstams zinātniskās pētniecības Veterinārijas institūts. Pētnieciskās iestādes perspektīvā varētu sadarboties ar LLU.

A. Rāviņš atzīst, ka viņam līdz šim neesot bijis izdevības ēst tik garšīgu gaļu kā Brazīlijā. Iespējams, tas tāpēc, ka tā ir viena no lielākajām šīs produkcijas eksportētājvalstīm. Arī mums šajā ziņā būtu, ko pamācīties. Tomēr šīs Latīņamerikas valsts iepazīšanai pietrūcis laika. Mūsu delegācijas pārstāvjiem samērā augstā noziedzības līmeņa dēļ Brazīlijas viesnīcās ieteikuši labāk neiziet uz balkoniem un pārvietoties nevis kājām, bet ar taksometriem.

Pievieno komentāru

Citas ziņas