Svētbirzē pieminēs politiski represētos

Ceturtdien, Komunistiskā upuru terora piemiņas dienā pulksten 15 Svētbirzē pulcēsies Jelgavas novada politiski represēto apvienības «Staburadze» dalībnieki, bet piedalīties aicināti arī citi sabiedrības pārstāvji.

«Mūsu organizācija noveco, taču ceru, ka daudzi uz mītiņu Svētbirzē tomēr atnāks,» «Ziņām» teica «Staburadzes» priekšsēdētājs Pēteris Āns. Viņš piebilda, ka 16. jūnijā bija plānots atklāt piemiņas plāksni pie bijušās čekas mājas, kas atradās starp Skolotāju ielu un Mazo ceļu - vecajā, kara postījumu neskartajā Jelgavas daļā. Tomēr šis pasākums ir atcelts, jo ekspertiem pagaidām nav dokumentālu pierādījumu vairāku politiski represēto liecībām, ka šajā mājā tiešām atradusiess čeka.

Turklāt pret piemiņas plāksnes uzstādīšanu iebilst šīs mājas dzīvokļu īpašnieki, kuri nevēlas, lai viņu bērniem katru dienu tāda plāksne atgādinātu, ka šajā vietā ir spīdzināti cilvēki.

«Vairāk pastrādājot arhīvā, dokumentālus pierādījumus tam, ka šajā namā atradās čeka, droši vien varētu atrast, taču mājas iedzīvotāju griba ir jāņem vērā. Varbūt iespējams atrast kādu citu šīs skumjās situācijas risinājumu,» «Ziņām» teica Jelgavas muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā Gints Putiķis.

Latvijas valsts arhīvā apkopotas ziņas par 1524 Latvijas iedzīvotājiem, kas 1941.gada 14.jūnijā tika izsūtīti uz Krievijas austrumiem. Viņu vidū bija nepilni četri tūkstoši bērnu. Šajā pašā dienā arestēti un cietumā ieslodzīti 5259 cilvēki, bet nošauti 700. Savukārt nometnēs un nometinājumā Krievijā miruši 5381 cilvēki.

Pievieno komentāru

Citas ziņas