Ventspils uzņēmēju Sormuli patur apcietinājumā

Rīga, 5.jūn. Rīgas apgabaltiesa šodien atstāj negrozītu Ventspils uzņēmējam Ansim Sormulim piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu.

Jau ziņots, ka tiesībsargi 20.maijā aizturēja Sormuli, kuru tā dēvētajā Ventspils amatpersonu krimināllietā tur aizdomās par naudas legalizēšanu lielā apjomā un par atbalstu kādai amatpersonai ņemt kukuļus un piedalīties mantiskos darījumos, kas tai aizliegti ar likumu.

Sormulis tika aizturēts pēc tam, kad atgriezās Latvijā no Austrijas, kur bija pavadījis atvaļinājumu.

Atbilstoši lēmumam par apcietinājuma piemērošanu Sormulis nogādāts ieslodzījumā vietā.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa 16.maijā apmierināja prokuratūras lūgumu izsludināt meklēšanā un apcietināt Sormuli.

Tā dēvētajā Ventspils amatpersonu lietā prokuratūra lūdza tiesu izsludināt meklēšanā un apcietināt arī Ventspils uzņēmēju Laimoni Junkeru, kuru tur aizdomās par naudas legalizēšanu lielā apjomā un par krimināllietas materiālu iznīcināšanu. Rīgas Centra rajona tiesa 15.maijā sankcionēja Junkera apcietināšanu.

Lūgumu apcietināt abus uzņēmējus prokuratūra tiesai izteica, jo uzskata, ka viņi izvairās no izmeklēšanas.

Sormulis iepriekš noliedza, ka izvairās no izmeklēšanas, bet izvirzītās apsūdzības viņš komentēt nevarot, jo nav ar tām iepazīstināts.

Sormuli un Junkeru uzskata par Ventspils mēram Aivaram Lembergam pietuvinātiem cilvēkiem. Abi agrāk strādājuši un turpina ieņemt dažādus vadošus amatus Ventspils tranzītuzņēmumos. Gan Junkers, gan Sormulis patlaban ir AS "Latvijas kuģniecība" padomes locekļi, Sormulis darbojas arī AS «Ventspils nafta» (VN) padomē.

Aprīlī Sormulis atbrīvots no AS «ALA Investments» padomes. Šis uzņēmums cieši saistīts ar Lembergu ģimeni. Cita Lembergu ģimenei daļēji piederoša firma - SIA «LSF Holdings», kurā Sormulis ir valdes loceklis, izbeigusi viņam piešķirto prokūru, kas ļāva atsavināt, ieķīlāt un apgrūtināt ar lietu tiesībām nekustamo īpašumu un pārstāvēt SIA atsevišķi, liecina aģentūras LETA arhīva dati.

Sormuli tur aizdomās pēc Krimināllikuma (KL) 195.panta 2.daļas par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apjomā, pārkāpjot likumā noteiktās prasības un apzinoties šo līdzekļu iegūšanas noziedzīgumu.

Viņu tur aizdomās arī pēc Kriminālkodeksa 164.panta 3.daļas un 17.panta 6.daļas par to, ka viņš atbalstījis atbildīgu stāvokli ieņemošas amatpersonas vairākkārt izdarītu kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, kā arī pēc KL 326.panta 2.daļas un 20.panta 4.daļas par atbalstu šīs amatpersonas dalībai tai ar likumu aizliegtā mantiskā darījumā mantkārīgā nolūkā.

Sormulis iepriekš apstiprināja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki pie viņa pagājušā gada 19.decembrī veikuši kratīšanu, taču sīkāku informāciju par to aģentūrai LETA viņš nesniedza un aizbildinājās, ka parakstīts dokuments par ziņu neizpaušanu. Sormulis pastāstīja, ka kratīšana veikta viņa lauku mājā un dzīvoklī Ventspilī.

Laikraksts «Diena» iepriekš rakstīja, ka 19.decembrī pie daļas Lembergam pietuvināto uzņēmēju KNAB veicis kratīšanu. Droša un vairāku nesaistītu avotu laikrakstam sniegtā informācija liecina, ka kratīšana veikta vairāk nekā desmit vietās, pārbaudītas vairākas Ventspils mēram pietuvinātas personas, starp tām arī miljonāri Sormulis un Junkers.

Sormuļa mājās esot meklēti dokumenti - «uzrādītāju akciju vai patiesā labumu guvēja pilnvarojumi, kas apliecinātu KNAB apmeklēto personu saistību ar ārzonu firmām, kuras, kā noprotams, figurē Lemberga krimināllietā», rakstīja «Diena».

Junkeru tur aizdomās pēc KL 195.panta 3.daļas par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu atkārtoti, lielā apjomā, organizētā grupā, kā arī pēc KL 307.panta par krimināllietas materiālu tīšu iznīcināšanu, aģentūru LETA informēja prokuratūrā.

Jau ziņots, ka iepriekš tā dēvētajā Ventspils amatpersonu lietā aizturētas piecas personas, no kurām divas - Lembergs un komandītsabiedrības «Ventspils ekspedīcija loģistika KS» darbiniece Gita Grasmane - atrodas apcietinājumā. Ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi noteikti VN padomes priekšsēdētājam Mamertam Vaivadam, AS «Ventamonjaks» padomes priekšsēdētājam Kristam Skujam un Ventspilī praktizējošajam advokātam Gintam Laiviņam-Laiveniekam.

Lembergam apcietināšanas dienā - šā gada 14.martā - apsūdzība uzrādīta par kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas legalizēšanu trīs epizodēs vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi AS «Latvijas kuģniecība».

Turpinās izmeklēšana arī kriminālprocesā, kurā Lembergam 2006.gada 20.jūlijā uzrādīta apsūdzība kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā.

Pievieno komentāru

Citas ziņas