Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

VID preventīvā darba rezultātā iemaksai valsts budžetā papildus aprēķināti 3 miljoni eiro 2

Ar mērķi mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru, Valsts ieņēmumu dienests šī gada pirmajos astoņos mēnešos ir veicis virkni preventīvo, kontroles un nodokļu maksātājus izglītojošo pasākumu, tādējādi vēršoties pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas un „aplokšņu algām”.

Kopumā preventīvā darba rezultātā iemaksai valsts budžetā papildus ir aprēķināti 3 175,7 tūkstoši eiro. VID vērš uzmanību, ka nodokļu kontroles gaitā tiek veikti ne tikai papildus nodokļu uzrēķini un piemēroti sodi par pārkāpumiem, bet arī dota iespēja nodokļu maksātājiem pašiem novērst šos pārkāpumus.
 
Preventīvie pasākumi

Pirmajos astoņos šī gada mēnešos VID ir veicis virkni preventīvo pasākumu, kuru rezultātā darba devēji paši ir novērsuši pārkāpumus, legalizējuši darba ņēmējus un aprēķinājuši valsts budžetā papildus iemaksājamās summas.

Konstatējot, ka darba ņēmēju skaits iespējams neatbilst saimnieciskās darbības veidam un pastāv „aplokšņu algu” izmaksu risks, kā arī veikta nepilnīga darba laika uzskaite, 10 445 nodokļu maksātājiem VID lūdza sniegt paskaidrojumus. Nākamajā mēnesī iesniegtajos pārskatos kopumā tika uzrādīts darba ņēmēju skaita palielinājums par 8 439 darba ņēmējiem. Darba ņēmēju skaita un darba algu palielinājuma rezultātā iemaksai valsts budžetā papildus tika aprēķināti 2 691,3 tūkst. EUR, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk – VSAOI) 1 825,6 tūkst. EUR un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (Turpmāk – IIN) 865,7 tūkst. EUR.

Papildus 2014.gada astoņos mēnešos 1 678 darba devējiem, kuriem pirms sešiem mēnešiem tika konstatēti „aplokšņu algu riski”, atkārtoti tika veikti preventīvie pasākumi, kuru rezultātā 995 (59,3 %) darba devēji novērsuši iepriekš konstatētos riskus, bet 683 (40,7 %) atkārtoti novērtēti kā riskanti. Jāatzīmē, ka konstatētā darba algu palielinājuma rezultātā, iemaksai valsts budžetā papildus tika aprēķināts 121,8 tūkst. EUR, tai skaitā VSAOI – 78,5 tūkst. EUR apmērā un IIN – 43,3 tūkst. EUR apmērā.

Lai iedzīvotājiem skaidrotu nelegālās nodarbinātības un “aplokšņu algu” negatīvās sekas, 2014.gada pirmajos astoņos mēnešos notikuši arī 102 izglītojoši semināri, kurus apmeklējušas 1252 personas. Jaunreģistrētajiem nodokļu maksātājiem arī septembrī tiek organizēta virkne bezmaksas semināru, kuru tematika vistiešākajā veidā sasaucas ar „aplokšņu algām”, t.sk.. tiks apskatītas tēmas: nereģistrēta saimnieciskā darbība, sociālo garantiju zaudēšana u.c. 

Tematiskās pārbaudes


Kopumā 2014.gada pirmajos astoņos mēnešos ir veiktas 2539 darba devēju tematiskās pārbaudes, un dažādi pārkāpumi tika konstatēti 1695 no tām. Visbiežāk šajās pārbaudēs tika konstatēts, ka netiek pareizi aprēķināti un/vai maksāti nodokļi no darba algām (1290 gadījumos); ir pārkāpumi darba laika uzskaitē (1112 gadījumos), VID netiek sniegtas ziņas par darba ņēmēju kustību (356 gadījumos), kā arī citi normatīvo aktu pārkāpumi.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par minētajiem pārkāpumiem 237 gadījumos ir piemērots naudas sods kopumā 120,6 tūkst. EUR apmērā, bet 53 gadījumos VID izbeidza lietvedību, izsakot mutvārdu aizrādījumu.
Darba devēju tematisko pārbaužu preventīvā darba rezultātā 1101 nodokļu maksātājs pats ir novērsis konstatētos pārkāpumus, un iemaksai budžetā papildus ir aprēķinājis VSAOI un IIN 362,6 tūkst. EUR apmērā.

Nodokļu auditi

Kopumā 2014.gada 8 mēnešos VID ir veicis 907 nodokļu auditus, no tiem VSAOI tika auditētas 382 nodokļu auditos, bet 503 nodokļu auditos tika auditēts IIN.

VSAOI auditu gadījumā 146 nodokļu auditos papildus aprēķinātas VSAOI un soda nauda 3673,6 tūkst. EUR apmērā, savukārt IIN gadījumā – 237 nodokļu auditos papildus aprēķināts IIN un soda nauda 6675,5 tūkst. EUR apmērā.

Saistībā ar algu izmaksām “aploksnēs” 89 nodokļu auditā papildus aprēķinātas VSAOI un soda nauda 2920,1 EUR apmērā, kā arī  IIN un soda nauda 1347,9 EUR tūkst. apmērā. 

Kriminālprocesu rezultāti

2014.gada 31.jūlijā Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā tika pabeigts kriminālprocess par kāda uzņēmuma amatpersonu izvairīšanos no nodokļu nomaksas par kopējo summu 753,8 tūkst. EUR, tajā skatā „aplokšņu algās” nenomaksātais IIN sastādīja 83,2 tūkst. EUR, bet nenomaksātās VSAOI sastādīja 131,1 tūkst. EUR. Par vainīgām noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tika atzītas piecas personas, kurām kopā piemērotais sods sastāda 270 minimālās mēnešalgas (86,4 tūkst. EUR), turklāt kriminālprocess tika pabeigts arī pret juridisku personu, nosakot juridiskai personai kā piespiedu ietekmēšanas līdzekli naudas piedziņu 200 minimālo mēnešalgu apmērā (64 tūkst. EUR).

Uzņēmums ir veicis maksājumu par noziedzīga nodarījuma rezultātā valstij nodarītajiem zaudējumiem 753,8 tūkst. EUR apmērā, kā arī ir samaksāti visi piemērotie naudas sodi par kopējo summu 150,4 tūkst. EUR.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Greex

Papildus 1,5 eiro uz katru Latvijas iedzīvotāju - varens pienesums no iestādes, kas aizņem tik plašas telpas un nodarbina tik daudz ierēdņu... :))

pirms 6 gadiem, 2014.09.21 19:58

Citas ziņas