Zibensnovedējs ļauj izvairīties no nelaimes

Sākoties vasaras negaisu laikam, speciālisti rosina padomāt par īpašu drošību, uzstādot zibensnovedējus. To cena var būt diezgan augsta, taču šāda aizsardzības sistēma var palīdzēt izvairīties no vēl lielākiem zaudējumiem.

Jelgavas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības (BUB) valdes priekšsēdētājs Māris Bitāns «Ziņām» skaidroja, ka attiecībā uz privātpersonām zibensnovedējiem ir rekomendējošs raksturs, bet, ņemot vērā mūsu mainīgo un neparedzamo klimatu, tā ir nepieciešama lieta.

«Galvenokārt zibensnovedēju izcenojumi atkarīgi no materiāliem, līdz ar to klientu vēlmēm. Otrs faktors ir ēkas lielums,» sacīja M.Bitāns. Lielai ēkai, izmantojot speciālu metodi, parasti tiek likti vairāki masti, savukārt metāla jumtiem mastus var nelikt. Uzstādot zibensnovedējus privātmājās, jārēķinās, ka tiks izbojāts pagalma izskats, jo uz jumta liekamā konstrukcija ir nieks - sazemētam jābūt arī laukumam ap māju.

Lētākie zibensnovedēji maksā 300 līdz 400 latu, bet dārgāko (aktīvo) cenas sniedzas pat vairākos tūkstošos. Aktīvie zibensnovedēji darbojas pretēji ierastajam - tas novērš zibeni, to pievelkot un neļaujot izveidoties lādiņam. Tiem ir sarežģītāka konfigurācija un tas vieglāk nosedz noteiktu perimetru.M.Bitāns stāsta, ka klientu vēlmes ir dažādas - ir cilvēki, kas zibensnovedējus uzstāda ķeksītim pēc apdrošinātāju prasības. Informāciju par zibensnovedējiem var iegūt Jelgavas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībā.

Interese par zibensnovedējiem palielinās, un arī Jelgavas rajonā ir uzstādīti aktīvie zibensnovedēji.«Tomēr arī šī drošība, kā ikviena vislabākā aizsardzība ir 99,9 procenti, jo nekas nav 100 procentu drošs,» atzīst M.Bitāns.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta komandiera vietnieks Leons Stablinieks «Ziņām» pastāstīja, ka Jelgavas rajonā zibens izraisa vismaz pāris ugunsgrēku gadā. Šādu ugunsnelaimju skaits atkarīgs no vasaras laika apstākļiem un tā, cik bieži plosās negaisi. 

     Kā rīkoties negaisa laikā:

Aizvērt visus logus, durvis un dūmvadu aizvērtņus, lai telpā neiekļūtu lodveida zibens.

Atslēgt elektrību no barošanas tīkla, jo zibens var iespert līnijā un sabojāt visu, kas pieslēgts.

Uzturēties pēc iespējas tālāk no rozetēm, jo, zibenim iesperot līnijā, no tām var šķilties dzirksteles.

Izraut televizora antenu no ligzdas, jo zibens sper augstākajā punktā, kas nereti ir TV antena uz jumta.

Uzturēties tālāk no ēkas ārējās sienas, ja pie tās aug koks.

Nestāvēt un neatstāt mašīnas zem kokiem, jo zibens bieži sper kokos.

Pievieno komentāru

Citas ziņas