Aizturēti noziedznieki, kas vairākus gadus nolaupījuši, situši un aplaupījuši vientuļus cilvēkus 28

Jelgavas pusē aizturēta noziedznieku grupa, kas vairāku gadu garumā nolaupījusi vientuļus cilvēkus, kuri regulāri sisti, turēti nebrīvē, un šajā laikā iztukšoti viņu bankas konti, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Staļģevics pastāstīja, ka policijā pagājušā gada 1. jūnijā saņemts personas iesniegums par naudas izspiešanu. Jūlijā, veicot izmeklēšanas eksperimentu par naudas izspiešanu, aizturēta trīs personu grupa, tostarp grupas organizators.

Kratīšanās Jelgavā un Jelgavas novadā policija atradusi 29 svešas pases, 14 banku norēķinu kartes un invalīdu apliecības, kā arī šaujamieroci.

Izmeklēšanā noskaidrojies, ka grupējums bijis lielāks un to vadījis 1958. gadā dzimis vīrietis. Kopumā grupā ietilpa septiņi cilvēki – četri vīrieši, trīs sievietes –, kas nodarbojās ne tikai ar naudas izspiešanu, bet arī neliela apjoma nelegāla alkohola un cigarešu tirdzniecību pārsvarā vientuļiem cilvēkiem.

Daļa pircēju palikuši noziedzniekiem parādā, un tad noziedznieki viņiem atņēmuši banku norēķinu kartes, no kurām vēlāk izņemta nauda, piemēram, cietušo personu invaliditātes pabalsti. Lai turpinātu šādu rūpalu un katru mēnesi izņemtu cilvēku naudu, cietušos turpināja dzirdīt, tiem tika atņemtas pases, invaliditātes apliecības, un viņi tika ieslodzīti divās ēkās Jelgavas novadā, kur fiziski ietekmēti un turēti antisanitāros apstākļos.

Cilvēkus, kuriem nauda bija jāsaņem pastā, noziedznieki veduši uz pasta nodaļām un kontrolējuši, vai nauda tiek izņemta.

Četri no cietušajiem ēkās un grupas organizatora dzīvesvietā izmantoti kā vergi, kas bez atlīdzības veikuši dažādus sadzīves darbus, piemēram, rakšanu.

«Principā cilvēki tika speciāli dzirdīti, lai katru mēnesi varētu no viņiem saņemt pabalstus. Ja cilvēks atteicās dot naudu vai izteica pretenzijas, tad viņi pārsvarā tika fiziski iespaidoti, kas noslēdzās ar viegliem vai vidēji smagiem miesas bojājumiem. Personu sišanā izmantotas koka nūjas un kastete. Bija gadījums, kad cilvēks vests uz mežu un tur iekaustīts. Tāpat cilvēki iebiedēti, lai viņi nevērstos pēc palīdzības. Pārsvarā tie bija vientuļi cilvēki, kuriem ģimenes locekļu tikpat kā nebija. Cilvēki tika turēti divās ēkās, kuras noziedznieki sauca par «pansionātu», kurā valdīja antisanitāri apstākļi ar netīrību, insektiem, kanalizācijas un siltā ūdens trūkumu. Šajās ēkās dzīvojuši līdz pat desmit cilvēkiem, un viņiem piešķirts nedaudz nekvalitatīvas pārtikas, piemēram, makaroni un kauli. Žoga apkārt ēkām nebija, taču ļoti reti cilvēki atļāvās tās pamest. Bija pāris cilvēku, kas devās prom, taču viņi Jelgavā atkal tika atrasti, iekaustīti un atvesti atpakaļ,» skaidroja policijas pārstāvis.

Grupējums darbojies trīs gadus, un katram noziedzniekam bijusi sava loma. Sievietes pārsvarā nodarbojās ar naudas izņemšanu no cietušo kontiem. Kopumā grupai izdevies iegūt aptuveni 30 000 eiro.

Grupējumu tur aizdomās par 55 nozieguma epizodēm, lietā pagaidām apzināti 16 cietušie, taču patiesais cietušo skaits noteikti ir lielāks, jo daudzi no šāda statusa atteikušies. Noziedzniekiem tiek inkriminēti pārkāpumi pēc 12 Krimināllikuma pantiem. Organizētā grupa tiek turēta aizdomās par personu nolaupīšanu, cilvēktirdzniecību, izspiešanu, personu turēšanu nebrīvē, nelikumīgu kredītkaršu izmantošanu un vairākiem citiem smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem.

Cilvēku nolaupīšana pierādīta divos gadījumos, bet personu turēšana nebrīvē pierādīta četros gadījumos. Aizdomas par nāves gadījumiem policijai nav.

Grupas organizatoram un viņa «labajai rokai» kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, bet pārējām personām noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Organizators, kurš deviņdesmitajos gados bija tiesāts, oficiāli algotu darbu nav strādājis, bet pārvietojies ar glaunu apvidus automašīnu.

Šonedēļ lieta nodota kriminālvajāšanai Zemgales tiesas apgabala prokuratūrā, kurai būs jālemj, vai izvirzīt apsūdzības.


Foto: Valsts policija

Pievieno komentāru

Komentāri 28

Zigrīda

Kā tas var notikt trīs gadu garumā,ja novadā katrā pagastā ir pārvaldnieks,policists,pensionāru uzraugs(organizators-algots)un vēl daudz citi dienesti..sociālie,uzraugošie-izpilddirektoru varza un speciāla soc.nodaļa???!Laikam,jau tā ir,jo vairāk priekšnieku,jo lielāks bardaks,nav konkrētas vadības un prasības pret darba pienākumiem. Interesanti,kurā pagasta teritorijā tas noticis,kur cilvēki nav nekādā vērtē,ja idioti 3 gadus var neredzēti tiranizēt pensionārus???

pirms 4 gadiem, 2017.01.30 17:54

Es pats

Cik saprotu tas ir noticis Līvbērzes pagastā

pirms 4 gadiem, 2017.01.30 18:27

tā lūk

tikai nevajag muldēt, laipnāku par lauku ļaudīm pat ar uguni neatradīsi, starp citu, šitie bandīši vai tik naffffff no pilsētas, ko???

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 09:21

Bagāts.

3 gadu laikā iegūti 30'000 eiro uz 7 cilvēkiem - ~120 eiro mēnesī uz cilvēku. Neizklausās pārāk ienesīgi - 12 KL panti, 3 gadi jādzirda, jāēdina, jādod pajumte un vēl jāpieskata, lai neaizbēg, pretī saņemot kapeikas... Negribās pat ticēt, ka tik dīvaini cilvēki dzīvo man blakus.

pirms 4 gadiem, 2017.01.30 19:56

P. Enis

Baisi...bet tā peļņa nudien ir niecīga.

pirms 4 gadiem, 2017.01.30 20:00

xxx

un tas viss biezi apdzīvotā Jelgavas novadā...ja tas būtu Latgalē,kur iedzīvotājus km ar sveci jāmeklē...
nu gan pozors

pirms 4 gadiem, 2017.01.30 22:18

Pastalneks

Tad tā tiek ražota tā ekoloģiski tīrā produkcija ? Ar vergu darbu ? Šausmas!

pirms 4 gadiem, 2017.01.30 23:24

Janis

Drosi vien tas ir livberzee, tas laikam ir tas sergejs ar melno rover dzipu

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 00:50

Svimpis

Cerams ka tie kropļi saņems pēc pilnas programmas.Kautgan,zinot Muļķu zemes pērkamās dvēseles visbargāk tiek tiesāti maximas konservu zagļi.

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 01:42

es

No točkām baidās,viss ir samaksāts,policija zin visu.Man arī negribas sūdzēt,logi ārā,labākajā gadijumā.

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 11:39

Nopietni

Visaās saimniecībās strādā baltie-nēģeri bez darba līgumiem.
Nesen 2 gab. nosmaka vircas bedrē.

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 09:50

guha

Pirmam kartam pie dupsa japanem pagasta pinvarotajs un jatiesa.. Kurs diez tur ir tagat? Parasti vini visu zin savos pagastos kas notiek,tikai kluse par atiecigu samaksu gan jau.Pie tam izradas,ka tik ilgi uzdarbojusies. Ka tas ir iespejams,un policija neviens neko atrak nezinaja.

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 11:49

viedoklis

Šitas ir reāls piemērs, ka visiem dienestiem - sociālajam, policijai, bāriņtiesai utt. ir jāatrodas pagastā uz vietas un reāli jāstrādā, nevis jāsēž pilsētā Domē. Un tik īrēs vēl telpas birokrātijas darbiniekiem. Izpleties tas aprāts līdz nenosakāmām robežām!

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 12:04

lasītāja

Vai tad pašvaldībai tie džipi netika pirkti ar atrunu, ka tagad pašv. policija un sociālā dienesta darbinieces varēs kopā reidos braukt pa izdangātajiem un netīrītajiem ceļiem? Remesovs vēl pārāk tieši to saprata.

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 13:28

santa

kauns un negods izpilddirektoram Romānovam...tas taču viņa pagastā ,viņa durvju priekšā!!!

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 14:16

pensis

viņam taču nav laika nodarboties ar visādām muļķībām, labāk taču pamedīt, tur var iemest kādu čarku!

pirms 4 gadiem, 2017.02.06 13:32

vau

Šausmas pārņem uzzinot, ka tādas lietas var notikt apdzīvotā pagastā, kur tad skatās visi tie milzum daudzie dienesti !?

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 15:41

Blatńiki

Atbildīgie stirnu medniekam pietuvinātie ar savām famīlijām vienmēr nobalso par to sańem amatus ar lielām algām, bet neko nedara.

pirms 4 gadiem, 2017.01.31 19:29

Policijas ziņas