Saistībā ar nelegālu akcīzes preču apriti šogad policisti aizturējuši 543 personas

Pretkrāpšanas akcijā «#atkrāpies!» Valsts policija ir apkopojusi datus par pirmajā ceturksnī konfiscēto nelegālo viltoto preču un akcīzes preču daudzumu, informē policijas pārstāve Simona Grāvīte.

Gada pirmie trīs mēneši Valsts policijas darbiniekiem bijuši īpaši aktīvi cīņā gan ar viltotām precēm, gan akcīzes precēm. Šogad policisti aizturējuši 543 personas saistībā ar nelegālu akcīzes preču apriti. Savukārt Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieku veikto profilaktisko un operatīvo darbību rezultātā no nelegālās aprites izņemto viltoto preču reālā vērtība jeb novērstais kaitējums preču zīmes īpašniekiem mērāms 160 tūkstošos eiro.

ENAP amatpersonas gada trīs mēnešos veikušas 20 pārbaudes rūpnieciskā īpašuma tiesību aizsardzības un nelegālo preču aprites apkarošanas jomā gan Rīgā, gan citu Latvijas reģionu tirdzniecības vietās, kur piedāvā iegādāties preces, uz kurām izmantotās preču zīmes, iespējams, ir viltotas un izmantotas nelikumīgi. 2016. gadā kopumā Valsts policijas ENAP amatpersonas veica 78 šāda veida pārbaudes.

Pirmajā ceturksnī Valsts policijā pēc Krimināllikuma 206. panta (Preču zīmes, citas atšķirības zīmes un dizainparauga nelikumīga izmantošana) tika uzsākti divi kriminālprocesi, bet par viltotu preču pārdošanu pēc Latvijas Administratīva pārkāpumu kodeksa 166.14 panta šogad ENAP darbinieki sastādījuši desmit administratīvā pārkāpuma protokolus.

«Pērn Valsts policijas darbinieki visvairāk konstatējuši sporta apavu viltojumus, savukārt šogad no nelegālās aprites visvairāk izņemti viltoti maki un somas,» stāsta Simona Grāvīte. Kopumā izņemtas 490 somas un maki, kuru reālā vērtība mērāma 95 000 eiro. Neatpaliek arī izņemto apģērbu, halātu un apakšveļas daudzums – trīs mēnešos izņemta 371 vienība, kuru reālā vērtība būtu 46 800 eiro. Tāpat darbinieki ir izņēmuši arī divus šaušanas lokus, viena vidējā vērtība – 1 200 eiro. Policijas izņemto viltoto preču klāstā, kā ierasts, var atrast arī smaržas un parfimēriju – šogad vien izņemtas jau 200 vienības, tāpat arī bižutērija, apavi un dažādas citas rūpniecības preces, piemēram, lietussargi, drēbju uzšuves, uzlīmes, lakati, šalles un citas.

Kopumā izņemto preču reālā vērtība jeb novērstais potenciālais kaitējums preču zīmes īpašniekam ir aprēķināms 160 tūkstošu eiro vērtībā.

Latvijā atrodamie pasaulslavenu zīmolu viltojumi, kas ar analogu vai ļoti pietuvinātu nosaukumu sastopami tirdzniecībā par pieejamāku cenu, ir dažādi – apģērbs, apavi, somas, rotaļlietas, elektropreces un pat automašīnu detaļas. Tāpat bieži arī sastopami viltoti medikamenti, piemēram, «Viagra» un «Cialis». Šogad vien ENAP darbinieki ir izņēmuši 110 vienības medikamentu, kas tālāk nodoti Veselības inspekcijai un Valsts ieņēmumu dienestam.

Valsts policija atgādina, ka viltoto preču ražotāji neievēro patērētāju drošības standartus un šādu preču lietošana var radīt būtiskus draudus veselībai, būt pat dzīvībai bīstami. Tāpat svarīgi atzīmēt, ka bez drošības apsvērumiem un bīstamības viltojumi rada gan tiešus, gan netiešus ekonomiskos zaudējumus, proti, veicina ēnu ekonomiku.

Ņemot vērā, ka internets nodrošina vieglu un pieejamu platformu tirdzniecībai, kā arī interneta lietotāju skaits ar katru gadu vien aug, policijas informācija liecina, ka sociālie tīkli un citi portāli ir vispopulārākais veids, kā pārdot viltotās preces.

Par viltotu preču pārdošanu piemērojams sods fiziskām personām līdz 350 eiro, bet juridiskām personām – līdz 1400 eiro, konfiscējot šīs preces. Tāpat var sodīt arī par viltotu preču apzinātu, pretlikumīgu izmantošanu (LAPK 166.17 pants), par ko pienākas sods fiziskām personām no 280 līdz 700 eiro, bet juridiskām personām no 1400 līdz 14 000 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīku vai pārkāpuma priekšmetu.

Savukārt saistībā ar nelegālu akcīžu preču apriti gada trīs mēnešos Valsts policija Latvijā veikusi 1142 reidus, kuru laikā pārbaudītas izklaides un tirdzniecības vietas, adreses un uzskaitē esošas personas. Statistikas dati liecina, ka kopumā ir uzsākti 196 kriminālprocesi, no kuriem 87 nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai. Saistībā ar pārkāpumiem par akcīzes precēm aizturētas 543 personas, no tām 59 – kriminālprocesu laikā.

Par pārkāpumiem, kas saistīti ar akcīzes precēm, Valsts policijas darbinieki ir sastādījuši 1407 administratīvā pārkāpuma protokolus.

Tāpat policijas darbinieki ir izņēmuši 28 344,64 litrus alkoholisko dzērienu, no kuriem lielāko daļu veido tieši nezināmas izcelsmes alkohols – 28 263,25 litri. Arī izņemto cigarešu apjomi ir mērāmi miljonos, kopumā trīs mēnešos izņemtas 3 172 320 cigaretes, no kurām visvairāk (1 558 718) bijušas ar Baltkrievijas akcīzes markām. Tāpat likumsargi izņēmuši arī 409 474 litrus naftas produktu.

Valsts policija aicina ikvienu, kam ir aizdomas gan par viltotām precēm un nelegālām darbībām saistībā ar tām, gan arī par nelegālām akcīzes precēm, ziņot policijai.

Pievieno komentāru

Policijas ziņas