Tiesa līdz nākamā gada martam atliek Zolitūdes traģēdijas krimināllietu

Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa šodien līdz nākamajam gadam nolēma atlikt Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanu.

Advokāts Aldis Gobzems, vērtējot lēmumu nesadalīt krimināllietu, norādīja, ka advokāts Oskars Rode, kurš ir SIA "Maxima Latvija" juridiskās palīdzības sniedzējs, nonāk konfliktējošā situācijā, jo "Maxima" kā cietušā intereses ir konfliktējošas ar "Maxima" kā juridiskas personas, par kuru tiesai būs jālemj saistībā ar noteiktu piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu, interesēm.

"Maxima" pārstāvis norādīja, ka "Maxima" patlaban tikusi iedzīta stūrī, jo tādā gadījumā būtu jāmeklē jauns cilvēks, kuram būtu jāiepazīstas ar lietas materiāliem juridiskās palīdzības un aizstāvības sniegšanai.

Ņemot vērā radušos apstākļus, tiesa šodien nolēma atlikt tiesas sēdi līdz 2016.gada 1.marta plkst.10, lai "Maxima" varētu noorganizēt jaunu pārstāvniecību.

Tiesa mēģināja ieplānot nākamo sēžu datumus, tomēr liela daļa advokātu norādīja uz savu aizņemtību citos procesos. Beigās tomēr tiesai izdevās saskaņot turpmākās sēdes līdz pat 2016.gada beigām.

Advokāts un apsūdzētā Ivara Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks vērsa tiesas uzmanību uz to, ka tiesai būtu jānosaka tiesas sēžu ilgums, kā arī jāapdomā, vai nozīmētais tiesas sēžu grafiks nav pārāk intensīvs, jo, piemēram, cietušajiem tādā gadījumā var rasties lielas problēmas piedalīties lietas izskatīšanā.

Kad tiesa pasludināja sēdes beigas, vairāki cietušie sāka aplaudēt.

Kā ziņots, tiesa šodien nolēma nesadalīt Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas procesu. Tiesa pēc pārtraukuma skaidroja, ka tā uzskata, ka, izskatot kriminālprocesu, netiks pārkāptas procesa dalībnieku tiesības un tādējādi tiks panākta lietas izskatīšana saprātīgos termiņos.

LETA jau ziņoja, ka iepriekš gan apsūdzēto, gan pašu cietušo vidū valdīja dažādi viedokļi par lietas sadalīšanu, "Maxima" juridiskās palīdzības sniedzējam Rodem norādot, ka tiesa ir procesa virzītājs un tā ir tiesīga pieņemt tādu lēmumu.

Savukārt iepriekš tiesneši Zolitūdes traģēdijas krimināllietā nolēma skatīt lietu un sevi neatstatīt, lai arī iepriekš viņi bija pieteikuši tādu lūgumu. Tiesa, pārbaudot lietas materiālus, tika konstatēts, ka advokāts Artūrs Zvejsalnieks, kas aizstāv apsūdzēto Ivaru Sergetu, ir tiesas sēdes priekšsēdētāja Erlena Ernstsona bijušais darba kolēģis, kā arī tiesnesis pazīst vienu no cietušajiem, kura apmācības procesā Ernstsons ir piedalījies, tāpat viņi uzturot draudzību sociālajos tīklos. Savukārt tiesnese Dzintra Zemitāne bijusi labi pazīstama ar traģēdijā bojāgājušo ugunsdzēsēju Vilni Šteinīti.

Kā ziņots, Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa šodien Ķīpsalas izstāžu hallē sāka iztiesāt vērienīgo Zolitūdes traģēdijas krimināllietu. Tā tika ierosināta pēc tam, kad 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti ir secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietniekam Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzinusi 263 personas. Kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs lietā ir 155 miljoni eiro. Vairākiem apsūdzētajiem un arī juridiskajām personām ir uzlikti mantas aresti - apķīlāti konti, uzņēmumu kapitāldaļas, nekustamie īpašumi. Lietas materiāli ir apkopoti 80 sējumos. Patlaban lietā ir pieteikti 144 liecinieki, kā arī piesaistīti desmit eksperti.

Iepriekš Rīgas tiesas apgabala prokuratūra pie kriminālatbildības saukusi arī "Maxima Latvija" darbinieci Innu Šuvajevu. Persona pie kriminālatbildības tiek saukta pēc Krimināllikuma panta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja smagas sekas.

Vēl pirms sākt skatīt šo lietu, no krimināllietas izskatīšanas vēlējās atstatīties tiesas sastāva priekšsēdētājs Ernstsons un tiesnese Zemitāne. Kā aģentūrai LETA toreiz paskaidroja tiesā, ievērojot to, ka tiesneses Zemitānes un tiesneša Ernstsona lēmumos par sevis atstatīšanu no kriminālprocesa veikšanas nav norādīti Kriminālprocesa likumā noteiktie neapstrīdamie interešu konflikta apstākļi, saskaņā ar Kriminālprocesa likumu tiesas priekšsēdētāja Daina Treija atzina viņu atteikšanos par nepamatotu un uzdeva turpināt veikt kriminālprocesu.

Zolitūdes traģēdijas krimināllietu skata koleģiāli vairāku Zemgales priekšpilsētas tiesas tiesnešu sastāvā. Tiesas sastāva priekšsēdētājs ir Ernstsons un ar viņu kopā lietu skata arī tiesneses Zemitāne un Aiga Freimane, bet rezerves tiesnese ir Elīna Leitāne.Video: LETA

Pievieno komentāru

Tiesu ziņas