Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bibliotēkas lasītavā – Novadpētniecības un seno izdevumu krājuma jaunieguvumi

Visu augustu Jelgavas pilsētas bibliotēkas apmeklētāji aicināti lasītavas novadpētniecības plauktā aplūkot un izšķirstīt Novadpētniecības un seno izdevumu krājuma pēdējo mēnešu dāvinājumus – vairāk nekā 20 īpašus vēsturiskus izdevumus. Tie datēti sākot no 20. gadsimta paša sākuma – grāmatas par lauksaimniecību, politiku, reliģiju, mājturību, ģeogrāfiju, vēsturi un citām tēmām, informē bibliotēkā.

Krājumu papildina arī filozofiski apcerējumi par vērtībām un morāli, kurus īpaši interesanti lasīt no šodienas skatpunkta. Tā, piemēram, krājumā atrodams 1924. gadā izdotais tulkojums F.V.Forstera filozofiskajam apcerējumam “Kā man dzīvot? Dzīves mācība”. Tajā autors raksta, ka grāmata noderīga “visiem tiem, kuri vēlētos attīstīt savu gribas un mīlestības spēku”. Savukārt “Tikumu mācībā” (1927) var skaidri vilkt paralēles ar mūsdienās tik populāro pašpalīdzības žanru – arī pirms simts gadiem cilvēkus nodarbinājuši tie paši lielie dzīves jautājumi, kas šodien. Grāmatas ievadā teikts: “Cilvēkiem, kuri sajūt vajadzību pārdomāt savu dzīvi, uzmāksies jautājums: kā lai izveidoju savu dzīvi, lai tā būtu laba un pareiza?” Krājumu papildinājuši arī nozīmīgi vēsturiski izdevumi, piemēram, A.Tupiņa “Nāves sala. Latvju strēlnieku cīņas Ikšķiles priekštilta apcietinājumos” (1923).

Jelgavas pilsētas bibliotēkas simtgadē vērtīgus izdevumus dāvinājusi bijusī Jelgavas rajona Centrālās bibliotēkas vadītāja Irēna Auziņa – starp tiem arī labā stāvoklī saglabājies 1940. gada izdevums “Latvijas zeme, zemnieki un viņu darbs”. Tāpat interesantu ieskatu vēsturē sniedz 1937. gadā izdotais Iekšlietu ministrijas Pašvaldības departamenta sagatavotais statistikas pārskats “Zemgales pagastu pašvaldības”.

Jelgavas pilsētas bibliotēkas Novadpētniecības un seno izdevumu krājumu veido 5108 vienības – novadpētniecības materiāli, vērtīgu un kultūrvēsturiski nozīmīgu izdevumu vienīgie eksemplāri, seno izdevumu krājuma daļā iekļautas grāmatas un citi izdevumi, kas izdoti līdz 1945. gadam.

Foto: Jelgavas pilsētas bibliotēka

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide