Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atklāj Ukrainas mākslinieku darbu izstādi

Piektdien Ģ.Eliasa Jelgavas muzejā atklātā Ukrainas mākslinieku darbu izstāde «Tradīciju mantinieki (Levkasa pasaule)» ir īpaša, jo 68 Ukrainas mākslinieku darbos izmantota seno ikonu gleznošanas tehnoloģija. Mākslinieki glezno uz koka dēļa, uz kā uzvilkts linu audekls, tam uzklāta krīta grunts, kam pamatā dzīvās līmes, medus un olas dzeltenums.

Pēc tam krāsas - tempera, dabas krāsvielas, dažādu nokrāsu māls. Gleznojumus pārklāj ar laku, kas gatavota no sveķiem. Šādu tehnoloģiju sauc par levkasu. Izstādē eksponētie darbi atšķiras no levkasa gleznojumiem senatnē gan tehnoloģiski (pieejami jauni materiāli), gan stilistiski, gan sižetiski. Līdztekus netradicionāli, brīžiem pat groteski apspēlētiem reliģiskiem sižetiem redzamas mūsdienu sadzīves ainas, ukraiņu folkloras motīvos balstīti pastāsti un pat kaut kas no āfrikāniskiem ritmiem.Savdabīga šoreiz arī pati Jelgavas izstādes tapšanas vēsture - kā «Ziņām» pastāstīja Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktora vietniece Marija Kaupere, dažādu organizatorisku iemeslu dēļ neizdevās vairākas sākotnējās ieceres, nācās strauji pārorientēties, un, pateicoties Ukrainas Kultūras ministrijas atbalstam, tagad mūsu pilsētā varam skatīt ko patiešām savdabīgu - diez vai daudzi jelgavnieki šāda veida darbus būs pat redzējuši. Lielu darbu paveikusi Ģ.Eliasa muzeja māksliniece Mārīte Leimane, kam dažādo sarežģījumu dēļ nācās izstādes iekārtošanā iztikt bez pašu autoru klātbūtnes.Kā varēja spriest jau atklāšanas pasākumā, rezultāts ir labi izdevies. Jelgavas mākslinieks Uldis Zuters atzina, ka mums pat paveicies, jo gandrīz vai nejaušības pēc tagad varam skatīt ko ļoti interesantu, kas atšķiras ne tikai no ierastās latviešu, bet arī no krievu glezniecības - ukraiņu mākslinieku darbos valda daudz dienvidnieciskākas noskaņas un krāsu salikumi.Izstāde būs apskatāma līdz 9.novembrim.

Pievieno komentāru

Citas ziņas