Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kārina Pētersone: Literatūra lielā mērā padara mūs par to, kas esam (VIDEO)

“Literatūra ir dvēseles izaugsmes ceļš. Tā ir dvēseles pieslīpēšana caur gara vēstījumu vai emociju devu,” intervijā projektam “Bibliotēka” saka Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības direktore Kārina Pētersone. Nupat projekta mājaslapā publicēta video intervija ar bijušo kultūras ministri, kurā viņa dalās stāstā par literatūras nozīmi viņas dzīvē.

“Bez tā jau personība nemaz īsti nevar nobriest, jo ar mūsu ikdienišķo pieredzi cilvēkam ir par maz. Ar vienu dzīvi ir par maz. Caur grāmatām mēs saņemam šo daudzo, daudzo dzīvju kvintesenci un emociju kvintesenci, dzīves modeļu, attieksmju, attiecību kvintesenci, kas mūs lielā mērā padara par to, kas mēs esam. To var reducēt līdz tādam, varbūt ļoti vienkāršam teicienam – “es esmu tas, ko es lasu” jeb “es lasu, un es esmu”,” intervijā stāsta Kārina Pētersone.

Viņas stāsts filmēts monumentālā bibliotēkā, kurā Kārina Pētersone uzaugusi. Citu projekta “Bibliotēka” stāstu vidū šis ir unikāls, jo LNB Atbalsta biedrības direktore runā par dzimtas saistību ar literatūru vairāku paaudžu garumā.

Daloties pārdomās, Kārina Pētersone uzsver latviešu literatūras nozīmību katra latvieša dzīvē, kā arī nepieciešamību pēc pasaku lasīšanas, bērnam veidojoties: “Man liekas, ka mēs par maz novērtējam klasisko pasaku lomu cilvēka dzīvē, meklējot, kas ir jālasa mūsu bērniem. Pasakās ir pasaules attiecību arhetipi iebūvēti. Mēs tagad saviem mazajiem bērniem lasām tikai šodien tapušus darbus, kas nereti ir ļoti augstvērtīgi un ļoti skaisti izdoti. Tomēr man šķiet, ka tos vajadzētu drusku pamiksēt un sabalansēt ar folkloru – ar to, kas ir izkristalizējies cauri gadsimtiem, jo tur nāk kāds dzīves modelis līdz. Man tā bail, ka mēs nepazaudējam to gudrību, kas nāk no senām krātuvēm.”

Interesanti, ka kā grāmatu, kas atstājusi ietekmi uz viņas pašas dzīvi, Kārina Pētersone min Ēriha Kestnera “Punktiņa un Antons”. Par to vairāk intervijā.

Intervija ar Kārinu Pētersoni ir ceturtā, kas skatītājiem tiek piedāvāta “Baltic International Bank” organizētajā projektā “Bibliotēka”. Iepriekšējos mēnešos tika publicētas intervijas ar Andri Vilku, Zbigņevu Stankeviču un Noru Ikstenu. Tuvākajos mēnešos gaidāmi arī video materiāli, kuros par literatūras un grāmatu tēmu stāsta Vaira Vīķe-Freiberga, Māris Bērziņš, Valērijs Belokoņs, Uldis Bērziņš, Imants Lancmanis un Sanita Stinkule.
Publicitātes foto un video

Pievieno komentāru

Citas ziņas