Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Karpatu vēsmas Sv.Annas katedrālē 3

Ceturtdien Aizkarpatu apgabala profesionālā kamerkora «Cantus» sniegtajā koncertā Sv.Annas katedrālē kārtējo reizi pierādījās, ka ne vienmēr tie labākie pasākumi tiek ilgi un rūpīgi gatavoti un iepriekš plaši un skaļi reklamēti.

«Brauciens uz Latviju sanāca negaidīts mums pašiem. Tikko bijām atgriezušies no vieskoncertiem Šveicē, un te pēkšņi zvans no Ukrainas Kultūras ministrijas - tā un tā, jābrauc uz Baltiju (paredzēti divi koncerti Latvijā un divi Igaunijā - pēc Jelgavas divas uzstāšanās Tallinā, bet atpakaļceļā vēl koncerts Liepājā),» atzinās kamerkora «Cantus» diriģents, Ukrainas Tautas mākslinieks Emīls Sokačs, ko «Ziņām» izdevās notvert īsā pauzē starp mēģinājumu un koncerta sākumu.«Esam tikko ieradušies, un aiz muguras garš brauciens ar autobusu. Bet kā profesionāļi esam pieraduši pie dažādām situācijām. Latvijā, tāpat kā Baltijā kopumā, esam pirmo reizi. Taču esam labi informēti par šejienes augsto koru kultūras līmeni un tradīcijām un pret gaidāmajiem koncertiem izturamies ļoti atbildīgi,» turpināja diriģents.Kamerkoris «Cantus» dibināts 1992.gadā Užgorodā (no 1989.gada E.Sokačs vadīja vokālo ansamli, «Cantus» radīts uz tā bāzes) un ir pirmais profesionālais kamerkoris Aizkarpatos. Kolektīvs viesojies daudzās valstīs un ir dažādu starptautisku konkursu un festivālu laureāts Itālijā, Austrijā, Vācijā, Slovākijā, Lielbritānijā un citur.«Tā kā atrodamies pašos Ukrainas rietumos, kur sajaukušās dažādu tautību - ukraiņu, slovāku, rumāņu, poļu, ebreju u.c. - tradīcijas, tas atspoguļojas gan mūsu kora repertuārā, gan dziedājuma manierē,» skaidroja E.Sokačs.Kaut gan maestro atklāja, ka pēdējā laikā lielāku uzmanību «Cantus» velta mūsdienu ukraiņu mūzikai, netiek aizmirsta arī klasika (arī dalība lielas formas skaņdarbu atskaņojumos), tāpat nozīmīgu vietu kora repertuārā aizņem ukraiņu tautas mūzikas interpretācijas.Arī ceturtdienas koncerta programma bija sastādīta tā, ka Jelgavas Sv.Annas baznīcā varējām dzirdēt ukraiņu kamerkori amplitūdā no Dmitrija Bortņanska līdz ukraiņu tautas dziesmām. Pirmajā daļā skanēja garīgā mūzika - D.Bortņanska, Kirila Stecenko, Mikolas Lisenko pareizticīgo liturģijas tradīcijā balstītie skaņdarbi. Īpaši aizkustināja savdabīgā Jevgēņija Stankoviča «Otče naš» («Mūsu tēvs debesīs»), kam tūlīt sekoja Valentīna Siļvestrova analoga satura, bet muzikāli pavisam atšķirīgs darbs.J.Stankoviča mūzika, bet jau pavisam citādākos ritmos, skanēja arī koncerta otrajā daļā, kur dzirdējām fragmentus no folkoperas (tā šo skaņdarbu nodēvēja pats maestro E.Sokačs) «Kupalo». Gan tie, gan vairākas ukraiņu tautas dziesmas koncerta noslēgumā aizkustināja ne tikai vietējās ukraiņu diasporas pārstāvjus (par kamerkora «Cantus» pēkšņo vizīti Jelgavā varam pateikties Sabiedrības integrācijas birojam un Ukraiņu kultūras centram «Džerelo»), bet arī visus pārējos klausītājus.Atliek tikai pažēlot tos mūzikas cienītājus, kam kamerkora «Cantus» koncerts Jelgavā gāja secen. Iespējams, latvieša auss tradicionāli pieradusi pie nedaudz citas kordziedāšanas manieres, - tieši tāpēc bija vēl interesantāk noklausīties šī patiešām skanīgā ukraiņu kolektīva profesionāli kvalitatīvo un emocionālo sniegumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

SALVETE

PALDIES PAR LIELISKO DZIEDĀJUMU,SKANĒJA VARENI,LAI TIKPAT RADOŠA NĀKOTNE JUMS PRIEKŠĀ

pirms 11 gadiem, 2008.11.25 01:18

galina

Уважаемый г-н Гунтис! Спасибо за столь высокую профессиональную оценку концерта. Я с сожалением увидела, что публики было действительно мало, хотя были афиши в Доме культуры, в музыкальной школе и т.д. Уверяю Вас, это не последний такого рода концерт из Украины. Будем стараться информировать больше. Мои координаты (украинское общество "Джерело") можно найти на портале www/sib.jelgava.lv
Там можно прочитать и о камерном хоре "Cantus". Хором руководит народный артист Украины Эмил Сокач. Они только после гастролей из Бельгии. Сейчас поехали в Таллин и Нарву.

pirms 11 gadiem, 2008.11.22 13:21

Guntis

[20.11.2008. 21:34:15]
1. Lielisks koncerts. Īpaši pirmā daļa, kurā skanēja liturģiskā mūzika. Ļoti līdzsvarots ansamblis - gan tembrāli gan dinamiski (tikai 9 sieviešu un 9 vīru balsis). Perfekts legato. Labs vokāls - ne īsti slāviskais, ne īsti vāciskais.
2. Koncerta otrajā daļā - ukraiņu tautas mūzika. Pārliecinoši, spilgti, vitāli un akadēmiski profesionāli. Vien soprānu grupa mazliet pār mēru sāka dominēt un līdz ar to nedaudz sašķobījās arī intonatīvais ansamblis.
3. Patīkami redzēt pilnu Annas katedrāli ar Jelgavas ukraiņiem.
4. Ierosinājums - citreiz uz šādiem koncertiem kā klausītājus kaut vai personīgi uzaicināt arī kaut attāli ar mūziku saistītos jelgavniekus - latviešus :)
Užgoroda ir tālu. Kas zina, kad nākamreiz...

(es par šo koncertu uzzināju nejauši - mēģināju zz.lv kaut ko sameklēt par slaveno zatlera koncertu. neatradu. toties uzzināju par Kantus:)

pirms 11 gadiem, 2008.11.21 14:45

Citas ziņas