Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Mūsu cilvēki» Gēteborgā

Gēteborgā pagājušās nedēļas nogalē beigusies tradicionālā grāmatu mese, kurā mūsu valsts šogad pirmo reizi piedalījās īpašā viesa statusā.

Lai gan dalība šādos starptautiskajos pasākumos Latvijas grāmatniecībai pēdējos gados ir visai ierasta, šādā līmenī mūsu literatūra pēc neatkarības atjaunošanas vēl nebija startējusi. Ko nevar teikt par tuvākajiem kaimiņiem - lietuvieši šādā godā bija jau 2005., bet allaž «lēnīgie» igauņi - 2007.gadā.Izmantojot īpašo statusu, Latvijai tika dota iespēja plašāk nekā citu valstu pārstāvjiem demonstrēt savu literātu devumu. Gēteborgā aizvadītajā nedēļā pulcējās arī vairāk nekā 70 cilvēku liela Latvijas delegācija, lai piedalītos vērienīgā semināru, lekciju un priekšlasījumu programmā.Patīkami, ka neiztika arī bez mūsu pilsētas pārstāvjiem, tai skaitā dzejnieka Eduarda Aivara, kuru «Ziņām» izdevās sastapt nākamajā dienā pēc atgriešanās no Zviedrijas.«Gadatirgū bija pieejamas daudzas latviešu autoru grāmatas, kas izdotas zviedru valodā. Tostarp notika arī latviešu mūsdienu dzejas antoloģijas «Ord och steg» (var tulkot gan kā «Vārds un solis», gan «Vārdi un soļi») atvēršana, kur Jura Kronberga zviedriski atdzejoto 18 latviešu autoru vidū biju gan es, gan Kārlis Vērdiņš,» pastāstīja E. Aivars. Abiem nācies uzstāties arī ar savas dzejas lasījumiem - kā kopīgā pasākumā, tā atsevišķās grupās. Eduards Aivars ticis iekļauts vienā «brigādē» ar Māru Zālīti, Jāni Rokpelni un Leonu Briedi.Viens no mesē gūtajiem secinājumiem Eduardam Aivaram bijis tas, ka zviedri pērk grāmatas - «redzēju, ka cilvēki stāv garās rindās un, kā noskaidrojās, dažkārt pat speciāli ieplāno atvaļinājumu, lai nepalaistu garām šo pasākumu».Gēteborgas meses intensitāte un mērogi (četrās dienās 101 tūkstotis apmeklētāju) krietni pārspējuši pavasaros Ķīpsalas grāmatu gadatirgū vēroto, bet nedaudzajās brīvajās stundās siltajā atvasarā dzejnieks pārliecinājies, ka zviedri, par spīti mūsu priekšstatiem, spēj uzvesties arī stipri nemierīgi. «Viens no latviešiem pat dabūja pa aci no kāda vikinga,» zināja teikt E.Aivars. Tas gan nav spējis sabojāt labo kopiespaidu.«Atpakaļceļā lidmašīna bija pilna ar pasākuma dalībniekiem, sākot ar Vairu Vīķi-Freibergu, mācītāju Juri Rubeni un beidzot ar jūsu padevīgo kalpu. Sajūta drīzāk kā autobusā, nevis lidmašīnā. Tāpēc visi saprotoši iesmējās, kad kāds uzsauca pilotam - varam braukt!» atceras dzejnieks.

Pievieno komentāru

Citas ziņas