Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Muzeju nakts» - par valodu, pankūkām un mazbānīti

Gadskārtējā muzeju popularizācijas akcija 17.maijā paredzēta no pulksten 19 līdz pat vieniem naktī. Kā «Ziņas» jau rakstīja, šoreiz tā ietilpst Vācijas kultūras mēnesī, un to vieno devīze «Komm Morgen Wieder» («Nāc rīt atkal»; tā vācieši dēvē arī viņu iecienītās pildītās pankūkas).

Rokdarbu izstāde, pankūku konkurss un valodas stunda Jelgavas muzejs nakti nolēmis veltīt vācu kultūras plašajai ietekmei latviešu sadzīvē. Sarīkojumu atklās rokdarbu izstāde, kas galvenokārt sarūpēta no muzejnieku krājumiem, bet dzirdīgas ausis radis arī uzaicinājums jelgavniekiem nākt un piedalīties.Pulksten 20, 21 un 22 iecerēti pankūku recepšu konkursi, kura dalībnieki aicināti gan atgādināt sen pārbaudītas, bet varbūt nedaudz piemirstas receptes, kā arī pašu jaunatklājumus.Ar «Muzeju nakti» solidarizēšoties arī restorāns «Silva», kura ēdienkartē pildītas pankūkas būšot līdz pat pusnaktij.Rokdarbu izstādi muzejā komentēs un pankūku konkursu vērtēs speciālisti - pasniedzēji no Latvijas Lauksaimniecības universitātes  un Amatu vidusskolas.Pulksten 23 un pusnaktī apmeklētājus gaida interaktīva latviešu valodas mācībstunda, ko vadīs muzeja direktores vietniece Marija Kaupere un kurā uzmanība, protams, būs pievērsta ģermānismu izmantojumam.«Lietot tos nevietā, protams, nav labi, bet vācu un latviešu valodas attiecības ir tik senas un tuvas, ka mūsu ikdienas runa bez tiem nez vai iedomājama. Spilgtu piemēru taču netrūkst arī literatūrā!» teic mācībstundas vadītāja.Viņa piebilst, ka būs arī «Muzeju naktīs» Jelgavā iecienītais fotosalons, kur iemūžināt savu dalību vakarā, vēlams, tēmai atbilstoši sapucējušies («vismaz ar šlipsi/brošu»).Filma un dokumenti par šaursliežu dzelzceļuŠai pašā laikā - no pulksten 19 līdz 1 - darbosies arī Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja (LDVM) Jelgavas filiāle Stacijas ielā 3.Kā stāsta dzelzceļa vēstures pētnieks Ēriks Indriksons, mūsu pilsēta šajā muzeju naktī būs LDVM galvenais norišu centrs. Būs apskatāma arī Jelgavas Dzelzceļa muzeja pastāvīgā ekspozīcija, bet nakts tiks veltīta šā gada devīzei atbilstošai tēmai - šaursliežu dzelzceļam.Mazbānīti jeb «lauku platuma (600 milimetru) dzelzceļu» mūsu zemē Pirmā pasaules kara laikā uzbūvēja vācieši, lai apgādātu fronti. Vēlākajos gados - līdz septiņdesmitajiem - dzelzceļš, kura kopgarums bija gandrīz 1000 kilometru, izmantots kokmateriālu, produktu un, protams, pasažieru pārvadāšanai. Andra Priedes filma «Mazbānītis de facto» aicina uz nostalģisku ceļojumu pa Sēliju, Zemgali, Kurzemi - vietām, kur agrāk bija dzelzceļš, bet tagad tikai ceļš un daudzas staciju ēkas kļuvušas par parastām lauku mājām. Filmu teltī muzeja pagalmā demonstrēs pulksten 20 un 23. Pulksten 21 un 23.30 paredzēts iepazīstināt ar muzeja krājuma dokumentiem un attēliem par 600 milimetru dzelzceļiem Latvijā, bet pulksten 22 - rādīt dokumentālus kadrus par mazbānīša pēdējiem «dzīves un darba gadiem».

Pievieno komentāru

Citas ziņas