Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nepasniegtais ziedu pušķis meklē vietu 6

Pēc izcilajai dziedātājai Norai Bumbierei veltītā pieminekļa skices prezentācijas Jelgavas kultūras namā Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) vadība paudusi viedokli, ka nepiekrīt pašvaldības galvenā mākslinieka Georga Svikuļa iecerei veidot šo memoriālu pils parkā. Tādēļ jautājums par pieminekļa atrašanās vietu būs jālemj no jauna.

«Cienījamie speciālisti, kas saistīti ar N.Bumbieres fondu!» tā savu vēstuli sāk kāds jelgavnieks (paraksts nesalasāms), kurš bija atstājis savu vēstuli kultūras namā pie dežuranta. Vēstules autors ir apmierināts ar tēlnieka Paula Jaunzema projektēto abstraktās mākslas pieminekli, kas sastāv no dažādiem krāsainiem akmeņiem un ir iesaukts par «Norai nepasniegto ziedu pušķi».Speciālistu viedoklis ir prioritārs«No kritikas nav pasargāts neviens mākslas darbs. Taču es uzskatu, ka pie speciālistu atzīta, pozitīva vērtējuma ir jāpieradina sabiedrība. Ar laiku Rīgā izveidos Modernās mākslas muzeju, un tad abstraktā māksla būs saprotamāka,» raksta vēstules autors. Internetā ir pausti Noras Bumbieres talanta cienītāju viedokļi, kuri uzskata, ka piemineklim vajadzētu būt reālisma stilā.Domas dalāsDomājot par pieminekļa atrašanās vietu, Noras Bumbieres fonda dibinātāja Māra Zustrupa uzskata, ka viņai ir pilnīgi saprotams LLU paustais viedoklis, ka piemineklim diez vai būtu vieta blakus augstskolai, ar kuru dziedātājai nav zīmīga sakara. Viņa domā, ka «Norai nepasniegto ziedu pušķi» varētu novietot Hercoga Jēkaba laukumā pretī kultūras namam.«Tur gan nevar pasargāt pieminekli no tirgotāju teltīm, ko tur novieto dažādos masu pasākumos,» piebilst M.Zustrupa.Viņa cer, ka pieminekli varētu izveidot jau līdz 13.martam, kad Norai Bumbierei apritētu 61 gads un notiks kārtējais fonda rīkotais jauno dziedātāju konkurss.Pašvaldības galvenais mākslinieks Georgs Svikulis uzskata, ka šādam piemineklim vajadzētu atrast intīmāku vietu nekā pats Jelgavas centrs. Viņš piebilst, ka Hercoga Jēkaba laukums, kā arī Raiņa parks gaida laiku, kad pašvaldībai būs līdzekļi to rekonstrukcijai. Nav saprātīgi pieminekli uzstādīt vietā, ko plānots būtiski pārveidot.Jelgavniece Elita Folkmane uzskata, ka varbūt Noras Bumbieres piemineklim īstā vieta būtu nesen atjaunotajā Uzvaras parkā, kur mūsdienās notiek estrādes, džeza koncerti. Ir vēl doma, ka abstraktais «Nepasniegtais ziedu pušķis» varētu tikt veidots kā memoriāls gan Norai Bumbierei, gan arī citiem aizsaulē aizgājušiem māksliniekiem, kuri cēluši godā Jelgavas vārdu. Tādi ir gan Elza Radziņa, gan Gundars Mauševics, gan Visvaldis Garokalns, gan vēl daudzi citi. G. Svikulis piezīmē, ka mākslas cienītājiem būtu īstais laiks izteikt savus viedokļus.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Re

Piekriitu Ainai. Kaapeec so pieminekli nevar novietot Balozu kapos, kur atrodas dziedaataajas atdusas vieta?

pirms 11 gadiem, 2008.10.17 15:27

Aina

Man liekās ,ka pieminekli Nora ir jau sev uzcēlusi pati ar savām dziesmām.Tas ir tas,kas nezudīs un ko atcerēsies Arī koncerti,kuri tiek rīkoti viņas atcerei ir vērtīga piemiņa.Nez vai piemineklis pilsētā ir tas,kurš būtu tik ļoti nepieciešams.Labāk jau skaisti sakopt viņas atdusas vietu un izveidot tur kautko jauku.Tad jau jātaisa pieminekļi arī citiem slaveniem jelgavniekiem, piem.Elzai Radziņai.

pirms 11 gadiem, 2008.10.14 19:24

H.Krūze

Ļoti nepatika arī teikums, ka "pie speciālistu viedokļa jāpieradina sabiedrība". Arī speciālisti ir dažādi, tāpat kā viedokļi. Bet pieradināt var tikai kaķēnu pačurāt smiltiņās. Piedodiet. Es nebrīnos, ka pēc neatkarības atgūšanas Latvijā top aizvien mazāk izcilu mākslas darbu, jebkurā jomā. Kā piemērs - latviešu kino. Lai met ar akmeni man tas, kurš atceras kaut teikumu, kaut mūzikas frāzi no mūsdienu kinofilmas. Es neatceros. Bet tas jau nepieradināta nespeciālista viedoklis. Vēlreiz piedodiet.

pirms 11 gadiem, 2008.10.14 19:20

H.Krūze

Arī man nav vienaldzīga N.Bumbieres piemiņas iemūžināšana, taču atļaujos izteikt savu viedokli (līdzīgi bija lasāmi arī atsauksmju grāmatā kultūras nama foajē) - piemineklis nav izdevies. Tāpēc ka tam nav emocionālas vērtības, varbūt universitātes vadība to negrib ļaut uzstādīt savā skvērā. Piemēram: ja man mazbērni prasītu, kas tā par vāzi vai tūtu, man jāsāk stāstīt, ka tas ir piemineklis vienreizējas, neatkārtojamas balss īpašniecei... Diez vai viņi nesāktu spurgt. Šoreiz problēma nav atrašanās vietā, tikai laikam sabiedrība kautrējas to pateikt māksliniekam. Tāpat saprotu, ka diez vai idejas , piedodiet, darba kritizētāju viedoklis tiks ņemts vērā. Skaists, ar mūziku, ar dziesmas ceļu uz debesīm saistīts piemineklis labi izskatītos pļaviņā pie Mūzikas vidusskolas. Ar cieņu pret Noru Bumbieri un viņas tuviniekiem.

pirms 11 gadiem, 2008.10.14 19:02

fane

žēl, ka LLU nepiekrīt pieminekļa uzstādīšanai.Tā kā šai talantīgajai dziedātājai nav izveidota memoiālā māja, tad laikam jelgavā kaut ko atrast būs pagrūti.uzvaras parks nav slikts, taču tur jau ir dziesmu svētkiem veltītais akmens. Žēl, ka Jelgava ir pārāk liela, lai atcerētos Noru un parāk maza, lai rastu viņai mieru.

pirms 11 gadiem, 2008.10.14 17:00

ups

Skumji... Vai tad tiešām nevar radīt citu pieminekļi? Man tagadējais tomērb asociejas drizāk ar glāzi, kura viņu nogalināja...

pirms 11 gadiem, 2008.10.14 16:06

Citas ziņas