Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Zīlēnos” svinēs Ģederta Eliasa jubileju

Atzīmējot Ģederta Eliasa 130. dzimšanas dienu, Eiropas kultūras mantojuma dienā, 9. septembrī, mākslinieka dzimtas mājas “Zīlēni” Platones pagastā aicina uz pasākumu ““Zīlēni” toreiz un tagad”, informē Jelgavas novada pašvaldība. Spēlēs “Hāgenskalna muzikanti”, piedalīsies novada dziedātāji un dejotāji, būs izstāde un kopīgs cienasts, kā arī iespēja redzēt dokumentālo īsfilmu par mākslinieku un apskatīt viņa dzimtas mājas.

Mākslinieks dzimis 1887. gada 23. septembrī “Zīlēnos”, un šogad viņam apritētu 130 gadi. Šo notikumu iecerēts atzīmēt viņa dzimtas mājās ar jubilejas pasākumu, uz kuru aicināts ikviens interesents. 9. septembrī pulksten 12.30 plānots piemiņas brīdis pie Ģ.Eliasa dzimtas kapavietas Strupdeguņu kapos, bet jubilejas svinības “Zīlēnos” sāksies pulksten 13. Toreizējo “Zīlēnu” ciemiņu lomā iejutīsies Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra un Jelgavas novada amatierteātru aktieri.

Ciemiņi varēs baudīt Jelgavas novada dziedātāju un dejotāju priekšnesumus, uzstāsies “Hāgenskalna muzikanti”. “Zīlēnos” būs apskatāma Jelgavas mākslinieku vasaras plenēra gleznu izstāde “Tepat Platonē”, kuras darbi jūnija beigās tapuši tieši Ģ.Eliasa dzimtas mājās. Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis stāsta, ka tūlīt pēc Jāņiem trīs dienas Jelgavas mākslinieki dzīvoja “Zīlēnos” un gleznoja to tuvāku un tālāku apkārtni.

“20. gadsimta 20. un 30. gados izcilais novadnieks savos darbos bieži iemūžināja gan ābeļdārzu ziedonī vai rīta un novakares stundās, gan Platones upīti dažādos gadalaikos, gan diennakts maiņu pļavās un norās. Tāpat viņš krāsās atainojis sava laika lauku sētas dzīvi – govju dzirdināšanu un slaukšanu, siena vešanu, lauku kopšanu pavasaros un rudeņos. Šobrīd dzīve laukos mainījusies, bet daba ir tikpat skaista un krāšņa kā Eliasa laikā. Mūsdienu pārmaiņas un mūsdienu mākslinieku skatījumu un attēlošanas veidu apliecina jaunā izstāde,” tā M.Brancis. Izstādē būs apskatāmi astoņu autoru darbi.

Ciemiņiem “Zīlēnos” tiks demonstrēta arī Latvijas Mākslas izstāžu hronikas dokumentālā filma par Ģ.Eliasu. Tāpat iecerēts Jelgavas Mākslas skolas audzēkņu plenērs, kura laikā varēs redzēt skolēnus darba procesā.

Ieeja pasākumā – bez maksas.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Citas ziņas