Izstāde Ozolnieku Tautas namam – 80 (FOTO) 1

Atzīmējot Ozolnieku Tautas nama ēkas 80. jubileju, līdz 31. oktobrim tajā skatāma nama vēsturei veltīta izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Ozolnieku vēstures ekspozīcijas krājuma glabātāju Aigaru Stilleru.
Izrādot izstādi, Tautas nama vadītāja Madara Griba stāsta, ka ēkas celtniecības sākums saistāms ar 1935. gadu, kad pagasta valdei pienāca Jelgavas apriņķa lauku pašvaldību vecākā vēstule. Tajā teikts, ka iekšlietu ministrs kādā braucienā konstatējis Jelgavas–Rīgas šosejas malā pie Unkas tilta ārkārtīgi nolietotu bijušā kroga ēku. Ministrs licis Unkas kroga ēku nojaukt. Acīmredzot tas bijis pamudinājums pagasta pašvaldībai šajā vietā celt, kā tā laika dokumentos rakstīts, Ozolnieku pagasta namu. 
Ēkas projekta autors ir arhitekts Augusts Raisters, 20.–30. gados pazīstams sabiedrisko ēku autors. Pēc viņa projektiem Latvijā būvēti vairāki tautas un pagasta nami, doktorāti, aptiekas un pamatskolas. Ozolnieku pagasta nama būvniecība uzsākta 1937. gada vasarā, izstādē skatāma fotogrāfija no spāru svētkiem tā paša gada vasarā, un jau pēc diviem gadiem – 1939. gada 9. jūlijā – nams atklāts.
Jaunā pagastnama iesvētīšanas svinībās Lauku pašvaldību fonds namam uzdāvināja paraugiekārtu, kas bija apskatāma 1937. gada Zemgales izstādē Jelgavā. Tā bija gatavota kā lauku pagastu pašvaldību telpu paraugiekārta, darināta latviskā stilā, un sastāvēja no mēbelēm pēc mākslinieka Jēkaba Bīnes skicēm un dažādiem kancelejas priekšmetiem sešām istabām. Saglabājušās šīs iekārtas fotogrāfijas, pašas mēbeles un citi interjera iekārtas priekšmeti ir zuduši.

Visu rakstu lasiet 24.oktobra “Zemgales Ziņās”

Foto: Eva Pričiņa

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Ivars Birkāns

Tas bija LATVISKI ! Mans tēvs bija PIRMĀS Pagasta valdes sastāvā .

pirms gada, 2019.10.25 16:15

Kultūra un izklaide