Izstāde par Jelgavas Stefenhāgeniem būs skatāma Jelgavā

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā Jelgavā, Akadēmijas iela 10, piektdien, 15. novembrī pulksten 16 tiks atklāta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāde “Jelgavas Stefenhāgeni 1769–1919”. Tā veltīta grāmatniecības uzņēmuma “J. F. Stefenhāgens un dēls” vēsturei, ļaujot iepazīt Stefenhāgenu arhīva dokumentus un dzimtas vēstures materiālus, kā arī viņu izdotās grāmatas 150 gadu garumā. Iepriekš, no šā gada maija līdz septembrim, izstāde bija skatāma Rīgā, LNB. Izstāde Jelgavā būs apskatāma līdz 12. janvārim, informē LNB sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts.


Izstādes atklāšanas pasākumā piedalīsies arī Stefenhāgenu dzimtas pēcteči no Latvijas un Vācijas – Normunds Štefenhāgens un Ulfs Šaks-Stefenhāgens.


Kad 1769. gadā Johans Frīdrihs Stefenhāgens (1744–1812) kļuva par Kurzemes hercoga iespiedēju, viņš kļuva arī par vadošo latviešu grāmatu izdevēju un ieviesa jaunus uzņēmējdarbības principus. Stefenhāgeniem cauri paaudzēm piemita unikāla spēja uztvert publikas pieprasījumu, tālredzīgi izvēlēties grāmatu repertuāru un atrast arvien jaunus manuskriptus. Izdevējdarbībā viņi sekoja līdzi jaunākajām tendencēm modernajā poligrāfijā un grāmatu noformēšanā atbilstoši rokoko un klasicisma stilam. Enerģiskais uzņēmēja temperaments padarīja Stefenhāgena apgādu un spiestuvi par sava laikmeta veiksmes stāstu.


LNB Reto grāmatu un rokrakstu krājumā glabājas unikāli apgāda arhīva dokumenti, kas atklāj Stefenhāgenu uzņēmējdarbības vēsturi. Šajos dokumentos redzams, kā apgaismības laika Kurzemē ienāca brīvā tirgus principi grāmatu izdošanā.


Grāmatniecības uzņēmums “J. F. Stefenhāgens un dēls” darbojās Jelgavā no 1769. līdz 1919. gadam.


Izstādi Jelgavā papildinās arī Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja veidota pedagoģiskā programma “No burta līdz ābecei” pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Tās laikā varēs uzzināt, kā bērniem mācīja lasīt vēl laikos pirms ābeces izdošanas, kā arī – kāda bija pirmā ābece latviešu valodā u.c. Nodarbību dalībniekiem būs iespēja pašiem izdomāt mīklu vai citu tekstu, kas atbilst kādam no alfabēta burtiem. Vecākie bērni varēs izmēģināt pirmos soļus kaligrāfijā. Programmas nodarbību piedāvājums skatāms muzeja mājaslapā: http://jvmm.lv


Izstādes atklāšanu Jelgavā atbalsta SIA “Jelgavas tipogrāfija”.


Satura un teksta autori: Pauls Daija, Lilija Limane

Projekta vadītājas: Kristiāna Kirša, Anda Boluža

Dizains: Una Grants

Izstādes iekārtotāji: Ainārs Egle, Jevgenijs Sisojevs


Foto: publicitātes


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide