Atklāta mākslinieču Zikmaņu gleznu izstāde «Trīs māsas» (FOTO)

Piektdienas pēcpusdienā Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē tika atklāta Gundegas Zikmanes, Lolitas Zikmanes un Ritmas Zikmanes-Lagzdiņas gleznu izstāde «Trīs māsas». «Taisni brīnums, kā mums agrāk šāda ideja nebija ienākusi prātā,» skaļu un neslēptu izbrīnu pauda Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis.

Viņam pievienojās mākslinieki Uldis Zuters, Uldis Roga un vēl daži no klātesošajiem, uzsverot triju tik dažādo un tomēr kaut kur līdzīgo rokrakstu un kompozicionālo saderību. 

Izstādē «Trīs māsas» skatāmi darbi, kas tapuši pēdējos gados. «Gundega Zikmane rāda ainavas un ziedus, Lolita – Jelgavas skatus, interjerus un klusās dabas, savukārt Ritma – lauku dzīves raupjumu un maz ievērotās ikdienas mūžlaicību un pamatīgumu,» tā mākslinieču devumu vērtē M.Brancis.

Eduards Zikmanis dzīvojis Talsu pusē (ne velti atklāšanu kuplināja Talsu folkloras kopa «Urdzes» un savulaik vēlējies mācīties Latvijas Mākslas akadēmijā. Līdzekļu trūkuma dēļ viņš savu sapni nevarēja īstenot, tomēr mīlestību pret zīmēšanu savām trim meitām iemācījis jau no mazotnes. Tieši mīlestība un vajadzība pēc mākslas noteica māsu izvēli turpmākajā dzīvē – visas trīs mācījās Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. Tālāko dzīves ceļu gan noteica dažādi apstākļi. Gundega savu darba mūžu nostrādāja kombinātā «Māksla» par noformētāju. Strādājot kombinātā, Gundega nespēja līdz galam piepildīt savu radošo garu, tāpēc 1980.gadā nopietni pievērsās akvarelim un ir viena no retajām māksliniecēm latviešu mākslā, kas piekopj angļu akvareli. Tajā būtisks ir zīmējums, detaļu precizitāte un viegls, caurspīdīgs ūdenskrāsu klājums. 

Abas jaunākās māsas – Lolita un Ritma absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu. Lolita un Ritma ļoti pamatīgi pievērsās ofortam, kļūdamas par nozīmīgām grafiķēm mūsu mākslā. Lolita ir izcīnījusi galveno prēmiju IV Tallinas grafikas triennālē (1977), vienu no desmit prēmijām VI starptautiskajā grafikas triennālē «Intergrafika» Berlīnē (bijušajā Vācijas Demokrātiskajā republikā (1980)) un daudzus citus apbalvojumus. Paralēli grafikai, abas māsas strādā arī glezniecībā – Lolita eļļas tehnikā, bet Ritma pastelī. Šīs tehnikas tagad kļuvušas par galveno māsu pašapliecināšanās iespēju.

Izstāde «Trīs māsas» skatāma līdz 16.martam, tad sekos neliels pārtraukums, un mākslinieču sniegumu Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī atkal varēsim vērot no  8.aprīļa līdz 7.maijam.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes