Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstāde “Mans tautastērps” atklāta Gaismas pilī, klajā nākusi arī grāmata (FOTO)

No domas par kalendāru līdz grāmatai un izstādei Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – tāds ir biedrības “Mans tautastērps” projekta ceļš, kurš aizsākās 2015. gada rudenī. Toreiz jelgavniecei Ilzei Strēlei dzima iecere izveidot gada kalendāru ar 12 tautastērpu stāstiem un fotogrāfijām. Šodien stāstu ir desmit reižu vairāk, tie apvienoti grāmatā un izstādē. Projekta moto – “Pašas radīts vai mantots, bet mans tautastērps”.

Ieceres radošā komanda – Ilze Strēle, Ginta Zaumane un Dace Sadaka – apkopo mūsdienu latviešu sievu, vīru un ģimeņu stāstus par viņu tērpiem. Tie ir stāsti, kurus atklāj paši tautastērpu īpašnieki – par savām sajūtām, par savu dzimtu, par satiktajiem meistariem, par sev svarīgo. Tas tiek iemūžināts fotogrāfijās, papildināts ar dzejas rindām un miniatūriem izšuvumiem.

Kopš 2017. gada 1. aprīlī izveidota un atklāta pirmā izstāde “Mans tautastērps”, pagājis vairāk nekā gads. Izstādes apjoms ir krietni audzis, un tā ciemojusies jau 13 dažādās Latvijas pilsētās un ciematos, radot latviskuma daudzināšanas svētkus un tautastērpu parādes mirkļus katrā izstādes atklāšanas reizē. Izstāžu cikls tupināsies līdz 2018. gada beigām, aptverot vēl 12 Latvijas pilsētas.

Ir izveidota grāmata un tajā ikviens varēs iepazīt latviešu tautastērpa nēsātājam svarīgo – mantoto, paša radīto vai no jauna izdomāto. “Tā ir grāmata, kurā apkopots materiāls par Latvijas simtgades laikā sastopamajiem tērpiem – gan precīzām replikām, gan stilizētiem tautastērpiem, gan raksturtērpiem. Tā ir vērtība, kurā smelties iedvesmu šodienai un nākotnei,” saka I.Strēle.

Īpaša vieta šajā projektā ir ziedu vainadziņam – to liek galvā ikvienai meitai un ikvienai sievai kā simbolu Latvijas dabas krāšņumam visos gadalaikos, kronējot stiprās latvietes ar dabas spēku pateicībā par latviskā turēšanu godā un tālāknodošanu paaudzēm.

Izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs apskatāma līdz 31. jūlijam.


Foto: Kristaps Kitners, Arnis Indriks un Ansis Martinsons

Pievieno komentāru

Izstādes