Māras un Aleksandra Djačenko keramikas izstāde – meistarības apliecinājums (FOTO)

Vēl līdz 12. oktobrim galerijā «Bastejs» Rīgā skatāma Māras un Aleksandra Djačenko keramikas izstāde «M&A». 

Galvaspilsētā izstāde bija iecerēta sen, taču turienes galeriju augstās īres prasības bieži nodomus liedz īstenot. Taču šoreiz ir īpašs gadījums – 18. aprīlī Mārai palika 70. Abi Jelgavas keramiķi nav no tiem māksliniekiem, kas visur cenšas izstādīties, saceļot ap sevi skaļu reklāmu. Arī nozīmīgā diena Māras dzīvē pagāja nemanīta. Viņi ir darbarūķi. Būtiskāk ir strādāt, savas idejas realizēt mākslas darbos. Un ideju viņiem ir atliku likām. 

Kaut arī daļa izstādes darbu ir redzēta Jelgavā, tomēr katra telpa uzspiež savus noteikumus. Tā tas ir arīdzan šoreiz, kad galerijas zālīte ir visai skopa, tiesa, ar gaišām sienām, kas izceļ katru eksponātu, un labi apgaismota. Izstāde ir intīma, ļauj aplūkot katru darbu atsevišķi. Tajā pašā laikā, ja vēlas parādīt vairāk – abi Djačenko Rīgā nav rīkojuši izstādi labi sen –, nācies izmantot pašu darināto metāla podestu piedāvātās iespējas un dažviet izlikt figūras divos stāvos.

Māra un Aleksandrs uz Rīgu aizveduši tādus lieliskus darbus kā «Ceturtdiena», savdabīgu ironiju par ceturtdienu kā zivju dienu padomju laikā, kā «Tornis», gandrīz vai filozofiski ievirzītu veidojumu par cilvēkiem, kas veido tautas attīstības torni vēstures gaitā, kā «Borisa Bērziņa ietekmē», kā «Pēc peldes», tik askētisku formā, ar lielisku ārējo formu vienkāršību un monumentālismu. Apbrīnojami ir Māras dekoratīvie darbi par ziedu tēmu. Viņas izdomas bagātību apliecina jaunais veidojums «Bārs», nelielu, gandrīz miniatūru cilvēka figūru un augu apkopojums, kam par pamatni izmantotas balzama pudeles. Tas ir savdabīgs, mazliet ironisks skatījums uz cilvēku kaislībām. Prasmīgi izmantotas glazūras, dažādotas virsmas apdares, kas tik raksturīgi abiem māksliniekiem. Viņi var strādāt ar jebkuru materiālu – šamotu vai mālu. Tie viņu rokām un iecerēm pakļaujas bez kādām ierunām un pretestības.

Izstāde ir apliecinājums Māras un Aleksandra Djačenko meistarībai, viņu daiļrades briedumam. Abiem ir par spēkam gan lielformāta šamota skulptūras, kā pierāda šāgada šamota skulptūru simpozijs Pasta salā, gan intīmāki darbi. Liekas, viņu izdomai, fantāzijai un to īstenojumam nav robežu. 

Foto: Māris Brancis

Pievieno komentāru

Izstādes