Tornī – Dainas Dagnijas «Princeses, nāra un eņģeļi»

Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī no 15.decembra līdz 3.februārim būs skatāma Dainas Dagnijas tekstilkolāžu izstāde «Princeses, nāra un eņģeļi». Atklāšana un tikšanās ar mākslinieci – 18.decembrī pulksten 16, informē Jelgavas reģionālā tūrisma centra sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Ozoliņa.

Māksliniece Daina Dagnija paralēli glezniecībai kopš 1960.gadiem pievērsusies tekstilkolāžām. Tās viņa veido no dažādu krāsu audumu gabaliņiem, rokdarbiem, bižutērijas, fliteriem, podziņām un citiem materiāliem. Šajos darbos parādās mākslinieces fantāzijās ieraudzīti vai ceļojumos pamanīti tēli. Skatītāja priekšā pavērtajā krāšņajā un dzīvespriecīgajā pasaulē valda dažādu tautu sievietes savos viskošākajos tērpos, princeses, par kurām bērnībā sapņo būt ikkatra meitene, un latviešu tautumeitas. Dainas Dagnijas tekstilkolāžās parādās arī sargeņģeļi un nāra. 

«Māksliniece uzbur pasaku zemi, kur visi cilvēki ir laimīgi, saule mirdz ik dienas un siltums aplaimo ikvienu. Te nav nelaimju, nesaticības, dramatisma, toties visi viens otru mīl,» izpētījis mākslas zinātnieks Māris Brancis.

Daina Dagnija dzimusi 1937.gada 15.martā Rīgā. 1944.gadā ģimene devās bēgļu gaitās uz Vāciju, pēc tam 1951.gadā pārcēlās uz ASV. Kopš bērnības viņa labprāt zīmēja, tādēļ izvēlējās mācīties mākslas skolā. Daina Dagnija studējusi Detroitā, Ņujorkā, Losandželosā. Visbiežāk māksliniece glezno liela formāta figurālas gleznas, kas stāsta par mākslinieces personīgajiem pārdzīvojumiem un pārdomām. Viņas gleznas rādītas ASV, Kanādas, Eiropas dažādu valstu mākslas izstādēs, kopš 1987.gada arī Latvijā. No 1985. līdz 2001.gadam mācījusi glezniecību Demarestas Mākslas skolā Ņūdžersijā. Divas reizes ieguvusi Ņūdžersijas pavalsts stipendiju glezniecībā. 1974.gadā saņēmusi ģenerāļa M. Goppera fonda balvu, 1975.gadā Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda atzinības rakstu par gleznu «Latviešu bērni».

2001.gadā Daina Dagnija atgriezusies uz dzīvi Latvijā, viņai piešķirta Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendija.

Vairāk informācijas – pa tālruni 63005445 vai mājas lapā www.tornis.jelgava.lv.

Pievieno komentāru

Izstādes