Uzmanību – virs pilsētas vēl viena «Kamera» (FOTO)

Ikviens, kas pabijis Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa augšējā daļā, pamanījis kameras, kuras pagriežot var tuvāk pavērot mūsu pilsētu dažādos rakursos. No vakardienas torņa izstāžu zālē tām pievienojusies vēl viena – miniatūrgrafikas izstāde «Kamera».

Nosaukumam «Kamera», kā atklāja izstādes kuratore un dalībniece Lāsma Pujāte, ir vēl kāda nozīme. 2014. gada nogalē 20 gadu jubileju atzīmēja biedrība «Grafikas kamera», savukārt biedrībai ir vēlēšanās izzināt, kas mākslinieku iztēlē slēpjas zem šā daudznozīmīgā vārda (dzirdēts taču gan par foto un kino kamerām, gan tirdzniecības un rūpniecības kamerām, riepu kamerām, pat par cietuma kamerām). Nosaukuma «Grafikas kamera» autore esot māksliniece Māra Rikmane, jo viņai miniatūrgrafika asociējoties ar kamermūziku, kamerteātri un citām nelielām mākslas formām.

Miniatūrgrafikas izstāde ir īpašs žanrs arī pašiem grafiķiem, jo «katram māksliniekam ir savs lielums, kuru viņš vislabāk pārvalda», uzskata jelgavniece Kate Seržāne, kas līdz šim vairāk bija izpaudusies lielākos formātos, bet tagad konstatējusi, ka interesanti ir arī mazāki lielumi.

Jelgavas izstāde «Kamera» ir ceturtā miniatūrgrafikas izstāde, kas katru gadu tiek rīkota citā pilsētā (līdz šim būts Rīgā, Valmierā un Siguldā), lai iepazīstinātu pēc iespējas plašāku publiku ar māksliniekiem, dažādajām grafikas tehnikām un popularizētu grafiku kā autonomu mākslas jomu. 

Izstādē apkopoti divdesmit spilgtu Lietuvas, Igaunijas un Latvijas mākslinieku grafikas tehnikā veidoti darbi. Latviju pārstāv Imants Krepics (kā izrādās, jelgavnieks), Ilze Lībiete. Māris Subačs, Inese Lieckalniņa, Māris Čačka, Ausma Šmite, Ieva Nagliņa un citi mākslinieki, turklāt ļoti plašā vecuma amplitūdā – līdzās jaunākiem talantiem pārstāvēts arī vecmeistars Gunārs Krollis.

Vakar atklātā miniatūrgrafikas izstāde «Kamera» Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē būs skatāma līdz  26. februārim. 

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes