Zinātniskā bibliotēka saņem dāvanā mākslinieka Raita Junkera gleznu (FOTO)

Raita Junkera zīmējumu izstādes atklāšanā svētdien, 11.oktobrī, Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas (JZB) direktore Lāsma Zariņa no autora Raita Junkera rokām saņēma dāvinājumu – gleznu «Dzejas dienas 2014», spilgtu un krāsainu kā optimistiska dzeja, kāda nav retums arī bibliotēkas grāmatu plauktos. 

Jelgavnieki, sevišķi vizuālās mākslas cienītāji, kā arī biežākie JZB apmeklētāji, pieraduši pie mākslinieku un studijas «Mansards» vadītāju Raita Junkera un Kristīnas Landau-Junkeres aktivitātēm, ko nu jau vairākus gadus mākslinieki izvērsuši bibliotēkas iekšpagalmā Akadēmijas ielā 28.

Abu pušu sadarbības rezultātā bijušas gan zīmējumu izstādes zem klajām debesīm ārēji ne pārāk pievilcīgajā JZB iekšpagalmā, gan pasākumi pašā darbnīcā, kas iekārtota turpat pagalmā esošajā ēkā. Diemžēl zem klajām debesīm izvērstajām performancēm piemīt viens būtisks trūkums – laika apstākļi ekspozīcijas ilgumu ierobežo vienas svētdienas garumā.

Arī šīs svētdienas izstādei, kaut iekārtotai zem jumta, apskates laiks nu jau būs beidzies. Tajā varēja aplūkot ap simt Raita Junkera zīmējumus, kas tapuši šī gada vasarā. Gan no plenēra Jelgavas Pasta salā, gan Vācijā tapušie darbi.

Zīmējumos no Hamburgas plenēra pirmās un otrās daļas varēja aplūkot lielpilsētas iespaidus, visaptverošas Hamburgas panorāmas skatus, motīvus no ostas, kuģiem, jahtām, ieliņām ar kafejnīcām un pilsētas savdabīgo arhitektūru, arī Hamburgas iedzīvotāju iecienītākās vietas – Štādi, Vēdeli, Landungsbrukenu, Altonu, Blankenēzi.

Hamburgas ainavas izstādē varēja salīdzināt ar Latvijas mazpilsētu Kuldīgu un tās raksturīgākajām niansēm. Kuldīgas mākslas darbi stāstīja par pilsētas arhitektūru – mājiņām, ieliņām, sakrālajām celtnēm, Ventas un Alekšupītes ūdeņiem un ūdenskritumiem, pilsētas parkiem un iekšpagalmiem, kā arī par tirgu un tirgošanos. Vēl izstādē bija skatāmi arī darbi par jūras tematiku no Liepājas, Lapmežciema, Bērzciema un Ragaciema.

Kaut arī savs īpašs šarms piemīt šādām izstādēm – viendienītēm, meklēti arī citi risinājumi. Un veiksmīgi – 30.augustā uz sienām drūmajā ejā starp Jelgavas Zinātnisko bibliotēku un dzīvojamo māju Akadēmijas ielā 28 izvietotā Brīvdabas mākslas grāmata joprojām uzrunā ikvienu no mums un pieejama jebkurā laikā un jebkuros laika apstākļos.


Foto: Maksims Šaldajevs

Pievieno komentāru

Izstādes